Zviedrijas centrālajā daļā pētnieks Magnuss Esands pietuvojies soli tuvāk pretvēža zāļu izgudrošanai, atklājot vīrusu, kas novērš tādu vēža tipu, ar ko slimoja bijušais Apple vadītājs Stīvs Džobss, raksta The Telegraph.
Profesors Magnuss Esands (Magnus Essand) gan asi iebilst pret šiem apgalvojumiem, norādot, ka «rezultāti patlaban izmēģināti tikai laboratorijā, turklāt testi nav veikti uz cilvēkiem, un nereti ārstēšana, kas dod rezultātus laboratorijā, uz cilvēkiem neiedarbojas tik efektīvi».
Tomēr patlaban atklāts vīruss, kas laboratorijā «ēd» vēža šūnas. Profesors piekrīt, ka vīruss var tikt salīdzināts ar «slepkavu, kas nogalina «sliktos varoņus»».
The Telegraph noskaidrojis, ka šī pretvēža vīrusa ražošana būtu lēta, vīruss darbojas «ārkārtīgi precīzi», un visticamāk, rada vien vieglus, gripai līdzīgus blakusefektus.
«Tas ir apbrīnojami,» norāda M. Esands. «Vīruss ir labāks nekā jebkas cits, audzēju šūnas dzīvniekos, uz kurām neiedarbojas nevienas citas zāles, šis vīruss iznīcina,» viņš norāda.
Tomēr šo vīrusu netestēs, lai novērtētu, kā tas darbojas cilvēku organismos. Kopš 2010. gada vīruss atrodas nelielā ledusskapī netālu no M. Esanda kabineta, neņemot vērā, ka divsimts metru attālumā atrodas Upsalas Universitātes slimnīca, kas ir arī Eiropas izcilības centrs audzēju ārstēšanā (European Centre of Excellence in Neuroendocrine Tumours) un ko apmeklē arī ļoti maksātspējīgi vēža slimnieki no dažādām pasaules malām, kas būtu gatavi izmēģināt visu, nebaidoties no iespējamajām vīrusa blakusparādībām. Onkologi nav tiesīgi izmantot nesen atklāto vīrusu ārstēšanā uz cilvēkiem, un, to izmantojot, riskē nonākt «aiz restēm».
Pētījumu turpināšanu neļauj veikt naudas trūkums, atzīst profesors. Viņš norāda, ka pētījumu turpināšanai, kas ļautu ar vīrusu turpmāk ārstēt cilvēkus, trūkst aptuveni viena miljona Lielbritānijas mārciņu (aptuveni 886 tūkst. Ls). Ņemot vērā, ka, The Telegraph žurnālista vārdiem izsakoties, tā ir «baņķiera prēmija», rodas jautājums, kādēļ cilvēki nemetas ieguldīt šī vīrusa pētīšanā, tomēr pirms ieguldīšanā šādu pētījumu veikšanā, tie tiek pamatīgi izsvērti.
Medijs raksta: «ikviens, kas nodarbojas ar vēža pētījumiem, cīnās par finansējumu saviem pētījumiem» Tā, piemēram, par lielu sasniegumu atzīstams tas, ka pētnieks Meijers (Meyer) saņēmis 2,5 miljonu Lielbritānijas mārciņu finansējumu uz pieciem gadiem saviem pētījumiem, pie kuriem strādā 13 cilvēku komanda. Patlaban Eiropā ir aptuveni pusducis pētniecības institūtu, kas meklē zāles pret vēzi, un tiem visiem trūkst līdzekļu.