Populāri pasaulē pēdējo mēnešu laikā ir runāt par ASV dolāra spēku, kas ir viens no galvenajiem attīstības valstu finanšu nestabilitātes avotiem.
Daudziem, kas ārvalstīs aizņēmušies ASV dolāros, nu jādomā, kā spēt nosegt savas parādsaistības, jo tiem jāiztērē daudz vairāk vietējo valūtas vienību, lai iegādātos dārgo ārvalstu valūtu. Jāteic gan, ka jau ilgāku laika periodu var runāt arī par dažu citu valūtu dārdzību, kur šajā topā vietiņa atvēlēta arī Šveices frankam. Šajā valūtā dažās valstīs pirmskrīzes laikā ir bijis populāri ņemt hipotekāros kredītus. Viena no šādām valstīm ir arī Polija, kuras valdība nu aktīvi domā, kā palīdzēt saviem iedzīvotājiem tikt galā ar dārgo franku kredītiem. Jāpiebilst, ka Šveices franka cena Polijas zlotos kopš 2008. gada vidus līmeņiem ir pieaugusi aptuveni par 95%. Tiek ziņots, ka vairums poļu kredītus Šveices frankos gan ir ņēmuši laikos, kad franka cena atradās aptuveni pie 2,5 zlotu atzīmes. Kopš tā brīža franka cena zlotos tāpat ir pieaugusi iespaidīgi – gandrīz par 60%. Redzot šādus skaitļus, droši vien nevar apskaust tos Polijas kredītņēmējus, kas ņēma hipotekāros aizdevumus frankos, cerot un rēķinoties ar šīs valūtas stabilitāti un zemākām procentlikmēm. Katrā ziņā poļu valdība mierā nestāv un sagatavojusi likumprojektu, kas paredz, ka valsts bankām izsniegtos franku kredītus būs jākonvertē Polijas zlotos (pie krietni zemāka kursa nekā pašreizējais tirgus kurss). Ja poļi to spēs izdarīt, tad, iespējams, viņu pieredze dūšu dos arī citiem (runa varētu būt par tiem pašiem ASV dolāru kredītiem).
Būtībā tas nozīmē, ka bankām būs jāuzņemas liela daļa kredīta izmaksu, par ko bez lieliem brīnumiem jau protestē šīs valsts finanšu iestāžu īpašnieki, piemēram, General Electric (GE) un Raiffeisen Bank International (Austrija). GE norādījusi, ka likuma pieņemšanas gadījumā sūdzēs tiesā Polijas valdību, jo tas aizskar kompānijas kā ārvalstu investora tiesības. Tiek ziņots, ka šajā pašā laikā GE mēģina pārdot savā īpašumā esošo (pareizāk sakot, GE meitas kompānijas GE Money Bank īpašumā esošo) Polijas banku BPH Bank. Tāpat vairāki Polijas banku zīmoli pieder Vācijas finanšu iestādēm. Arī, piemēram, Commerzbank, kurai pieder mBank, Polijas valdībai draudējusi ar tiesvedību. Savukārt Deutsche Bank izpaudusies, ka šāds Polijas solis padara apšaubāmu valsts investīciju klimata stabilitāti un prognozējamību.
Lasiet vairāk piektdienas, 28.augusta, laikrakstā Dienas Bizness!