Pasaule arvien vairāk pievēršas ilgtspējībai, tāpēc nekustamā īpašuma nozarei ir jāpielāgojas jaunajiem noteikumiem un prasībām.
Taksonomijas regula un Korporatīvās ilgtspējas pārskatu direktīva (CSRD) pieprasa detalizētu ziņošanu par ilgtspējības praksēm. Šīs prasības šobrīd attiecas uz lielākajiem portfeļu īpašniekiem, bet no 2025. gada tās būs jāievēro arī vidēja līmeņa īpašniekiem.
Galvenās regulas
Svarīgākās regulas, kuras skars Latvijas un visu Baltijas nekustāmo tirgu ir Ēku energoefektivitātes direktīva (EPBD), kur fokusējas uz emisiju samazināšanu ar renovāciju un jaunu būvniecību. Un jaunā Būvizstrādājumu regula (CPR) izvirza ambiciozus mērķus, piemēram, līdz 2030. gadam renovēt vismazāk efektīvās ēkas un līdz 2033. gadam panākt 26% uzlabojumu.
Pieci soļi ilgtspējas jautājumu risināšanai nekustamajā īpašumā
1. Izvērtējums: “Kur jūs esat tagad?”
Pirmais solis ir pamatīgi izvērtēt savu īpašumu portfeli. Tas ietver visu ēku novērtēšanu gan kolektīvi, gan individuāli no inženiertehniskā, mikroklimata un sociālajiem aspektiem. Izpratne par savu pašreizējo situāciju palīdz apzināt iespējas, novērtēt ienesīgumu un izvirzīt labākos ilgtspējas mērķus.
Risinājums: Veicams detalizēts inventarizācijas pakalpojums, kas pārbauda enerģijas patēriņu, veic tehniskās pārbaudes, pārbauda atbilstību regulatīvajām prasībām, prognozē turpmākās tendences un novērtē vispārējo ietekmi uz vidi. Tas palīdz īpašuma īpašniekiem izprast savu pašreizējo statusu un noteikt iespējamos uzlabojumus.
2. Mērķi: “Kurp jūs vēlaties doties?”
Pamatojoties uz jūsu portfeli, nosakiet skaidrus un sasniedzamus mērķus īstermiņā vai ilgtermiņa vīziju. Visbiežāk atdalīti jāskatās uz plānotām jaunbūvēm un esošām ēkām, kā arī pēc to lietojuma. Jūsu uzņēmums varētu tiekties pēc konkrētiem sertifikātiem, piemēram, BREEAM Excellent līdz 2030. gadam, vai izvirzīt konkrētus mērķus, piemēram, samazināt enerģijas patēriņu par 20%, saglabāt CO2 līmeni zem 1000 ppm vai ik gadu ietaupīt 10 000 eiro no ekspluatācijas izmaksām uz vienu īpašumu.
Risinājums:
Ilgtermiņa mērķis: 10-15 gadu laikā panākt BREEAM izcilu sertifikāciju, atzīstot, ka tas varētu nebūt iespējams visiem īpašumiem uzreiz, bet ar mērķi panākt būtiskus uzlabojumus.Īstermiņa mērķis: noteikt viena gada mērķi, kur 60% ēku jāsasniedz C klase vai jābūt plānam kā to izdarīt. Trīs gadu ieguldījumu plāns ēkām ar augstu enerģijas patēriņu, 1. un 2. tvēruma emisiju mērīšana un 3. tvēruma izpēte.
3. Plāns: “Kā to sasniegt?”
Izstrādāt rīcības plānu, kurā izklāstīti prioritārie uzdevumi, termiņi, atbildīgās puses un izmaksas. Izšķiroša nozīme ir saziņai ar visiem iesaistītajiem partneriem. Regulāri pārskatiet šos plānus, lai nodrošinātu to atbilstību jūsu ilgtspējības mērķiem un to pielāgotu reālās situācijas lēmumu pieņemšanai. Reālai dzīvei nevajadzētu pielāgoties plānam, bet esošs plāns praktiskām darbībām.
Risinājums: Jāizstrādā rīcības plāns, kurā prioritāte tiek piešķirta energoefektivitātes uzlabošanai, atjaunojamās enerģijas iekārtām un atkritumu samazināšanas iniciatīvām, iespējami precīzi izklāstot izmaksas un termiņus pret konkrēto īpašumu.
4. Ieviešana: “Vai esat to izmēģinājis?”
Izpildīt rīcības plānu un izveidot mehānismus progresa izsekošanai un uzraudzībai. Īstenot politiku un iniciatīvas, kuru mērķis ir samazināt ietekmi uz vidi, un vākt datus, lai analizētu šo centienu efektivitāti.
Risinājums: Viedo ēku tehnoloģiju ieviešana, lai uzraudzītu enerģijas izmantošanu reāllaikā, ļaujot veikt tūlītējus pielāgojumus un ilgtermiņa datu vākšanu analīzei.
5. Analīze: “Kā viss notiek?”
Regulāri sekojiet, pārskatiet un atjauniniet savu progresu izvirzīto mērķu sasniegšanā. Analizējiet rezultātus, pielāgojiet stratēģijas pēc vajadzības un informējiet sadarbības partnerus par rezultātus un nākotnes plāniem.
Risinājums: Pastāvīgs atbalsts ilgtspējas metrikas pakalpojumu uzraudzībā un analizēšanā, piedāvājot ieskatus un ieteikumus nepārtrauktai uzlabošanai.
Lielākais izaicinājums - un vienlaicīgi iespēja - ir efektīvi analizēt un izmantot uzņēmuma datus ESG pārskatiem. Svarīgi ir sākt ar konsekventu datu vākšanu un pamatošanu, lai gan process var būt sarežģīts.