Imigrantu pūļi Latvijai nedraud, viesstrādnieki varētu ienākt no Vidusāzijas un Kaukāza, intervijā laikrakstam Latvijas Avīze norādījis Eiropas Savienības attīstības komisārs Andris Piebalgs.
Runājot par to, vai un no kurienes mums var nākties uzņemt viesstrādniekus nozarēs, kurās trūkst darbinieku, A. Piebalgs sacījis: «Teikt, ka mums trūkst darbaspēka, vismaz pagaidām, ir ļoti drosmīgi – līdz šādai problēmai mēs vēl neesam tikuši. Tādēļ es nesaskatu vajadzību pēc darbaspēka no kādām citām valstīm, jo pagaidām Latvijā vēl ir 11% bezdarbs.
Mums ir jāizmanto ES fondi, lai apmācītu savus cilvēkus un dotu tiem darba tirgū nepieciešamās iemaņas un zināšanas. Turklāt mēs palielinām pensionēšanās vecumu, tas nozīmē, ka cilvēki strādās ilgāk.»
«Ja no tā visa abstrahējamies un domājam, no kurienes varētu nākt imigranti, visdrīzāk, tā būtu Vidusāzija un Kaukāza valstis,» viņš norādījis.
«Viņu ir ļoti daudz, bet pašlaik viņi visi ir milzīgajā Krievijas tirgū, kas ir aizvien augošs un spēj šos cilvēkus absorbēt. Šā reģiona iedzīvotājiem ir pazīstams Baltijas reģions, lielākoties viņi runā krieviski – tātad valodā, ko mēs saprotam, tas nozīmē, ka viņiem šeit būtu relatīvi vieglāk adaptēties. Vidusāzijā un Kaukāza valstīs ir liels demogrāfiskais pieaugums, lai gan izglītības līmenis nav tas augstākais, cilvēki tur tomēr iegūst pamatizglītību un var darīt nekvalificētus darbus. Tieši nekvalificētā darba veicējus es saskatu šajā reģionā.»
«Runājot par kvalificētu darbaspēku – es neredzu, no kurienes Latvijā tāds varētu ienākt, jo tā pārprodukcijas nav nekur. Ja mums, piemēram, vajadzēs augstas klases programmētājus vai elektroniķus, nāksies vien ieguldīt pašiem savā izglītības sistēmā. Tādēļ Latvijas augstskolām un Izglītības ministrijai jānodrošina izglītības sistēmas kvalitatīva izaugsme iespējami ātrāk,» akcentējis ES komisārs.
Viņš paudis pārliecību, ka imigranti nenāks arī no Indijas, jo «šīs valsts izaugsme pašlaik ir tik milzīga, ka viņi nav ieinteresēti doties ārpus tās».
Jautāts par patvēruma meklētājiem, Piebalgs stāstījis: «Tā situācija nav tik dramatiska, jo Ziemeļāfriku, no kurienes parasti cilvēki ieceļo Francijā, ar Eiropu saista vēsturiskas saiknes. Alžīrija bija Francijas daļa, tādēļ nevar teikt, ka šajā reģionā notiek klasiska migrācija.
Kas attiecas uz Sahāras valstīm – tur ir milzīgs iedzīvotāju pieaugums un attiecīgi daudzas problēmas. Taču, ja nav karadarbības un cilvēki nemirst badā, viņi tīri labprāt tur paliek un nemaz tik ļoti neraujas izbraukt. Ja nav šo divu minēto faktoru – kara un bada –, cilvēki izvēlas palikt savā ģimeniskajā vidē, kas ir ļoti savdabīga. Jā, Eiropas precizitātei tur nav nozīmes. Taču būtiski ir tas, ka visa sabiedrība šajās valstīs ir vienota un cilvēki nedzīvo katrs par sevi, kā tas ir pie mums. Atnākot pie bagātāka onkuļa, viņi zina, ka saņems palīdzību, jo bagātajiem tur ir pienākums palīdzēt trūcīgākajiem ar naudu.
Domāju, Latvijai nav iemesla satraukties par milzīgu patvēruma meklētāju skaitu, jo Eiropas Savienība nosaka aizvien stingrākus imigrācijas kritērijus.»