«Esmu dzirdējis Somālijā, ka aparatūra, ko izmanto telekomunikācijās, - un Somālijā, starp citu, par spīti nedrošībai, telefonsakari ir ļoti labi - ir latviešu iekārtas, neprasīju, no kuriem uzņēmējiem iepirktas, Āfrikā ir arī Latvijas hardware,» vaicāts par Latvijas uzņēmējiem Āfrikas kontinetā, intervijā laikrakstam Diena sacījis Eiropas Savienības attīstības komisārs Andris Piebalgs.
«Zinu, ka ir vairāki latviešu uzņēmēji, kuri strādā vairākās valstīs dažādos sektoros, taču viņi nekad nav nākuši pie manis un prasījuši jebkādu palīdzību,» atklājis Piebalgs
«Ar palīdzības sniedzējiem vismazāk esmu saskāries, daudzi latvieši strādā starptautiskās institūcijās, humanitārās organizācijās, bet es nevaru atcerēties nevienu gadījumu, kad dzīve būtu savedusi kopā ar kādu latvieti Āfrikas kontinentā, taču esmu daudz laba dzirdējis,» stāstījis komisārs.
Jautāts, kas ir galvenais, kas ES attīstības palīdzības ietvaros tiek darīts Āfrikā, Piebalgs atbildējis: «Pamatā nauda ir divām lietām - lai bērni varētu iet skolā, problēma gan ir kvalitātē. Otrs - lai cilvēki nemirtu no tā, ka viņiem nav pat elementāras medicīniskās palīdzības. Tas tiek sasniegts divējādi: vienā gadījumā cīnoties ar lielākajām galinātājslimībām, kā AIDS, malārija un tuberkuloze, bet ir arī atbalsts, lai sievietes nemirtu dzemdībās, lai bērni saņemtu pietiekamu uztura devu, lai viņiem neveidojas... Ir pat grūti to formulēt, viņi vienkārši neattīstās, jo nav saņēmuši pietiekamu uzturu, tas ir kaut kas... Es Latvijā neesmu redzējis neko tamlīdzīgu arī tajā laikā, kad biju skolas direktors un apmeklēju nelabvēlīgās ģimenes.
Nebiju iedomājies, ka kaut kas tāds var būt. Pēdējā laikā skatāmies, kā kaut kad beigt šo attīstības palīdzību. Mēs redzam, ka dažreiz ir nepieciešama infrastruktūra, esam ieguldījuši ceļos, arī elektrības pārvades līnijās, tas arī laikam viss, ko no infrastruktūras esam darījuši. Mēģinām palīdzēt pašiem izaudzēt pārtiku, pašiem piegādāt tirgū. Neliels ieguldījums infrastruktūrā, kas saistīts ar cilvēku izglītību. Vienmēr var strīdēties, cik lielā mērā attīstības palīdzība maina cilvēces vēsturi, bet es teiktu, ka Āfrikā miljoniem cilvēku nav miruši tikai tāpēc, ka ir bijusi un ir šī palīdzība. Ja skatāmies reģionus, tagad mēs runājam par to, ka valstis tiek graduētas, mēs beigsim palīdzību 19 valstīs.»