Labi, lēti un nedeldē biroja krēslus – darbaspēka deficīta problēmas atsevišķās jomās varētu risināt aktīvāka ārzemnieku attālināta nodarbināšana
DB jau vairākkārt ir rakstījis, ka drīzumā viesstrādnieki varētu kļūt par ikdienišķu parādību lauksaimniecībā. Gatavību izspēlēt viesstrādnieku kārti iepriekš apliecināja arī vairāku citu nozaru pārstāvji, jo pašmāju darba rokas tiek vērtētas kā pārāk vājas vai nepietiekamas virknē jomu. Lauksaimnieki (īpaši domājot par dārzeņkopību un augļkopību) pat aicināja ievest miljonu viesstrādnieku, jo tie, nākuši no ekonomiski knapākām valstīm, varētu risināt darbaspēka trūkumu sezonas darbos. Līdzšinējā būvnieku pieredze rāda, ka Latvijas līmeņa atalgojums liekas saistošs cilvēkiem no bijušajām PSRS republikām. Arī kravu pārvadātāji šoferu trūkumu izjūt jau gadiem, tāpēc pārvadājumu biznesā patlaban stūri groza liels pulks Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas iedzīvotāju.
Tomēr ārvalstu personāla nolīgšanai darbam Latvijas uzņēmumos ir arī cits aspekts. Latvijā atsevišķās nozarēs trūkst ne tikai citzemju iedzīvotāju darba roku, bet noderētu arī to smadzenes. Tie ir augsti kvalificēti darbinieki, kuri savu darbu varētu paveikt, fiziski atrodoties kaut vai tropu pludmalē. Vienkāršojot šo tēmu – kamēr mēs burkšķam par savu IT speciālistu ierobežoto loku, viņu darbu varētu veikt arī Pakistānas vai varbūt Indijas gudrās galvas. Par attālināti strādājošu personālu gavilētu gan pieminētā IT, gan citas jomas, kuras līdz šim no ārvalstnieku aicināšanas darbā, visticamāk, atturējušas prasības, piemēram, par sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanu pilnā apmērā. Tiesa, IT nav tā joma, kas varētu īpaši ietaupīt, ārzemju speciālistam maksājot mazāk. Tāds darbinieks, iespējams, augstas raudzes speciālists, pacels cepuri un ātri vien atradīs darbu citā valstī par draudzīgāku samaksu. IT citu nozaru vidū izceļas ar to, ka tuvāko gadu laikā šīs jomas speciālistu iztrūkums Eiropā jau patlaban mērāms simtos tūkstošu cilvēku un tas palielinās visai ātri. Šādos apstākļos daudz noteiks nozares darba meklētāju kaprīzes.
Tā kā darbaspēka deficīts ir šodienas problēma, risinājums jāmeklē aši. Atvieglojot ārvalstnieku nodarbināšanu attālināti vai, pareizāk sakot, samazinot šī procesa izmaksas, paveras virkne iespēju, kas summējas kā izdevība paaugstināt viena vai otra uzņēmuma konkurētspēju. Pagaidām gan vēl ir daudz neatbildētu jautājumu. Vai darba devēji nesāks kaitēt nodokļu ieņēmumu plāniem, atrodot līdzvērtīgas kompetences profesionāļus, kas gatavi strādāt par mazāku atalgojumu nekā viņu Latvijas kolēģi? Vai tas nenovedīs pie tā, ka vietējai nodarbinātības statistikai tiks pazudinātas darbavietas, samazināsies algas tajās profesijās, kurās vietējo darbaspēku veiksmīgi aizstās svešinieki?
Pagaidām lielākā intriga ir par to, kāda būs attālināti strādājošo darbinieku proporcija. Tāpat nav iespējams prognozēt, vai aiz čaklajiem darba rūķiem, piemēram, no Vidusāzijas, neslēpsies noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas mēģinājumi. Varas gaiteņos jāizlemj – attālināti nodarbinātiem ārzemniekiem un to darba devējiem dot mazo pirkstiņu vai tomēr pasniegt ko vairāk.