Desiņu, šķiņķa, bekona un cita veida pārstrādātas gaļas pārmērīga lietošana uzturā palielina risku nomirt jaunam, liecina žurnālā BMC Medicine publicētais pētījums.
Pētījums tapa, 13 gadu ilgā laika posmā novērojot cilvēku paradumus un veselību desmit Eiropas valstīs. Zinātnieki uzskata, ka kaitējumu nodara sāls un dažādas ķimikālijas, kas tiek izmantotas pārstrādāto gaļas produktu pagatavošanā.
Par pārstrādāto gaļu (processed meat) tiek uzskatīta gaļa, kuras sagatavošanā un aizkavēšanā no bojāšanās tiek izmantotas sālīšanas, kūpināšanas, konservēšanas u. tml. metodes.
Pāragras nāves risks cilvēkam, kurš ik dienas apēd vairāk nekā 160 gramus pārstrādātas gaļas, salīdzinot ar cilvēku, kurš ikdienā neapēd vairāk par 20 gramiem šīs gaļas, palielinās par 44%. Tiesa gan, tika novērota arī sakarība, ka starp cilvēkiem, kas uzturā lietoja daudz pārstrādātas gaļas, bija vairāk smēķētāju.
«Smēķēšanas pārtraukšana ir daudz nozīmīgāka nekā gaļas ēšanas samazināšana, tomēr mēs ieteiktu cilvēkiem ēst mazāk pārstrādātas gaļas,» medijam BBC norādīja Sabīne Rormana (Sabine Rohrmann) no Cīrihes Universitātes (University of Zurich).
Ja cilvēki dienā apēstu mazāk nekā desmit gramus pārstrādātas gaļas, zarnu trakta vēža saslimšanas gadījumi samazinātos par četriem tūkstošiem.
Šā gada marta sākumā saistībā ar līdz Latvijai nonākušo zirga gaļas skandālu Latvijas Ārstu biedrības prezidents un ārsts Pēteris Apinis minēja, ka kļūt par veģetārieti vismaz zirga gaļas dēļ nav vērts. «Zirgs kā lopiņš ēd tikai veģetāru uzturu, to pārstrādā ar baktēriju palīdzību, līdz ar to tieši zirga gaļa ir ražota no viskvalitatīvākās izejvielas,» viņš skaidroja.