«Mums vienkārši trāpījās daži zirgi un Forevers teica, ka varētu tos nopirkt, ja tie tiks noformēti kā liellopu gaļa. Pēc uzņēmuma lūguma tas arī tika izdarīts. Heinors līdz tam principā nekad nepieņēma zirga gaļu un nav to darījis arī turpmāk. Vienkārši ar tiem sešiem zirgiem tagad trāpījām uz šo skandālu,» sacīja lopkautuves SIA Heinors īpašnieks Edgars Turcis.
Viņš arī piebilda, ka uzņēmums jau saņēmis PVD sastādīto administratīvo protokolu, taču soda apmērs vēl nav noteikts. Par to tikšot lemts nākamnedēļ, piebilda Turcis.
Tā kā gaļas pārstrādes uzņēmumi dažādu apsvērumu dēļ nevēlas pieņemt zirga gaļu no kautuvēm, šī gaļa vienkārši tiek noformēta kā liellopu gaļa un tā ir Latvijā vispārpieņemta prakse, atzina lopkautuves SIA Viļumene vadītāja un sertificēta vetārste Maija Vidomska.
«Gaļas cehs grib saņemt govs gaļu un to govs gaļu arī saņem. Patiesība ir tāda, ka lopkautuvēs nonāk veci zirgi, kas vairs nav derīgi darbam, piemēram, ar lauztām kājām. Savā ziņā tā ir zināma žēlsirdība pret dzīvnieku, jo neviens zemnieks arī ar vetārsta palīdzību nespēs tādu zirgu izārstēt. Visā Eiropā to dara, arī Latvijā padomju laikos masveidā nāca iekšā zirga gaļa no Latīņamerikas un tas īpaši netika afišēts. Apzināmies, ka tā ir zināma patērētāju maldināšana, tomēr dzīve ir dzīve,» sacīja kautuves vadītāja, norādot, ka gada laikā Viļumenē tiek nokauti astoņi zirgi.
Viņa arī atzina, ka lopkautuve ir saņēmusi administratīvo protokolu no Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) par soda sankcijām pret uzņēmumu un lietas izskatīšana plānota 12.martā.
Jau ziņots, ka šodien atklātībā parādījās informācijas, ka vairākās kautuvēs un vienā gaļas pārstrādes uzņēmumā - Forevers - ir konstatētas aizdomīgas darbības ar zirgu gaļu. Zirgu gaļa konstatēta Latvijas uzņēmuma Forevers produkcijā Vācijā, informē Pārtikas un veterinārais dienests. Forevers pārstāvji Db.lv norāda, ka atbildība par notikušo jāuzņemas gaļas piegādātājiem.
Aizdomīgās darbības dienests konstatējis pārbaudēs pēc tam, kad saņemta informācija par vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs notikušu patērētāju maldināšanu, liellopu gaļu produktos aizstājot ar zirgu gaļu.
Vairāk nekā puse no 416 pērn Latvijā nokautajiem zirgiem (272 zirgi) ir nokauti SIA AIBI kautuvē. Lielākā daļa no tiem jeb 203 zirgi ir piegādāti gaļas pārstrādes uzņēmumam Forevers.
Pārbaudes abos uzņēmumos joprojām turpinās, taču jau šobrīd iegūtā informācija liecina par to, ka gandrīz visos gadījumos SIA AIBI no 203 zirgiem iegūto gaļu pārstrādes uzņēmumam Forevers piegādājusi kā liellopu gaļu. To apliecina pavadzīmes, kurās redzami zirgu identifikācijas numuri ar skaidru norādi, ka piegādājamā prece ir liellopu gaļa.
Situāciju pagaidām nekomentē SIA AIBI valdes loceklis Artis Ieleja.
SIA Forevers ražoto produktu marķējumā zirgu gaļa kā sastāvdaļa nav minēta. PVD šodien ir saņēmis informāciju, ka Vācijas laboratorijā pārbaudītajos SIA Forevers produkcijas paraugos ir konstatēta zirgu gaļa. Jau tuvākajā laikā tiek gaidīti testēšanas pārskati.
Forevers kvalitātes nodaļas pārstāve Irina Zoļina norāda, ka notikušais ir gaļas piegādātāja atbildība. Proti, pavadzīmēs bija norādīts, ka tā ir liellopu gaļa, taču uzņēmumam nav iespējas pārbaudīt gaļas izcelsmi. «Mums nav tādu speciālistu, to var izadrīt tikai vetārsts, kurš tiek klāt PVD sistēmai, kas identificē konkrēto lopu, teica Zoļina. Viņa iesaka vērsties PVD pēc plašākiem komentāriem.
Šim pašam pārstrādes uzņēmumam zirgu gaļu kā liellopu gaļu ir piegādājis arī SIA Heinors – starpnieks, kurš kādā citā kautuvē kautu zirgu gaļu ar jaunu pavadzīmi, kurā tā uzdota par liellopu gaļu, piegādājis SIA Forevers.
Šobrīd Forevers ir viens no lielākajiem gaļas pārstrādes uzņēmumiem Latvijā, kas savu produkciju piegādā visiem lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā. Uzņēmums galvenokārt orientējas uz vietējo tirgu.
Pārkāpumus PVD ir konstatējis arī trīs citās kautuvēs - SIA Viļumene, z/s Kalnpierbes un SIA Musino, kurās nav nodrošināta zirgu gaļas izsekojamība.
Visos gadījumos par konstatētajiem pārkāpumiem PVD ir uzsācis administratīvā pārkāpuma lietas. Apkopotā informācija tālāk tiks nosūtīta arī tiesībsargājošajām iestādēm un Valsts ieņēmumu dienestam.
PVD informē, ka kopumā Latvijā ir 82 kautuves. Pagājušajā gadā tajās nokauti 90 096 liellopi, 406 423 cūkas un 416 zirgi. 15 kautuvēs ir atļauts kaut zirgus. Zirgi kauti deviņās no tām.
Iepriekš Eiropas Komisija uzdevusa visu dalībvalstu pārtikas apriti uzraugošajām iestādēm veikt liellopu gaļu saturošu produktu DNS pārbaudes, lai pārliecinātos, vai tie patiešām satur liellopu nevis zirgu gaļu.
PVD, saskaņā ar Eiropas Komisijas norādēm, kopumā noņems 50 paraugus zirgu DNS noteikšanai.
Tāpat plānots ņemt 10 paraugus kautuvēs fenilbutazona atliekvielu noteikšanai zirgu gaļā. Pagājušajā gadā PVD laboratoriskai izmeklēšanai uz šo zāļu atliekvielām nosūtīja trīs paraugus, taču nevienā no tiem atliekvielas netika konstatētas.
PVD atgādina, ka zirgu gaļa, ja tā iegūta legālā kautuvē un ir pārbaudīta, nerada draudus patērētāju veselībai, taču ražotāja pienākums ir to norādīt produkta marķējumā, jo patērētājam, kurš maksā par produktu, ko tas iegādājas, ir tiesības zināt no kā produkts sastāv.