Šonedēļ rubrikā Kā top? portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā Rīgā, Šampēterī top apģērbi no auduma, kas izgatavots no okeānos savāktiem plastmasas atkritumiem.
«Atkritumi ir milzīga problēma. Šeit Latvijā īsti neizjūtam apkārtējās vides piesārņojumu, jo dzīvojam relatīvi tīrā valstī. Taču mūsu uzņēmums ražo sporta apģērbu aktīva dzīvesveida piekritējiem ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs, kuri tad arī redz piesārņojuma negatīvo ietekmi uz vidi katru dienu. Vēl pirms trīs gadiem reti kurš gribēja vilkt krekliņu, kas ražots no plastmasas. Tagad domāšana mainās,» biznesa portālam db.lv stāsta SIA Aspect dizaina un produktu attīstības vadītāja Evelīna Matjušenko.
E. Matjušenko atzīst, ka ideja par apģērbu, kas ražots no okeānā savāktiem atkritumiem, savā ziņā ir arī labs mārketinga rīks pārdošanā, taču vienlaikus viņa akcentē, ka tas iet roku rokā ar vides problēmu risināšanu. SIA Aspect ražo pasūtījuma apģērbu, kā arī attīsta savu zīmolu Trio Sports.
Šobrīd SIA Aspect ražošanas procesā lielākoties tiek izmantots poliesters, kas izgatavots no pārstrādātiem atkritumiem. Taču ir plāns, ka līdz 2020. gadam uzņēmums pilnībā pāries uz videi draudzīgu apģērbu ražošanu. Audumi uzņēmumam tiek piegādāti sadarbībā ar ilgtspējīga auduma tehnoloģiju atbalstītāju OceanBalance. Šo audumu ražošana ir garš un laikietilpīgs process, bet gala rezultātā produktam ir tās pašas izskata, sajūtas un tehniskās kvalitātes, kas ir standarta audumiem. Aspect ražotajos apģērbos nav Latvijā savāktās plastmasas. Pašlaik visi audumi ir importēti, taču SIA Aspect cer, ka tuvākajā nākotnē pārstrādes industrija Latvijā attīstīsies līdz tādam līmenim, ka mēs paši prastu apstrādāt plastmasas atkritumus, lai varētu tos tālāk izmantot audumu ražošanā.
Uzņēmums eksportē apģērbus klientiem visā pasaulē – sākot ar Eiropu, ASV, Kanādu līdz pat tik tālām zemēm kā Austrālija un Jaunzēlande.
«Viena pārstrādāta apģērba izgatavošanai nepieciešams aptuveni 0,5 kg plastmasas. Pašreiz viena no lielākajām problēmām pasaulē ir tā saucamās mikroplastmasas pieaugums. Mikroplastmasa rodas, plastmasai noārdoties - veidojas gandrīz mikroskopiskas daļiņas, kas nonāk ne tikai apkārtējā vidē, bet arī mūsu pašu organismos. Tas ir ļoti skaists stāsts par atkritumiem, kas savākti no okeāna. Tomēr svarīgāk ir, lai plastmasa nemaz nenonāktu ūdenī un tiktu pārstrādāta pirms tam. Ir jāmaina domāšana, un tas nav viegli. Par atkritumu problēmu un to pārstrādi jāmāca bērniem jau skolās, jo mainīt jau pieauguša cilvēka domāšanu ir daudz grūtāk,» uzsver E. Matjušenko.
BIZNESA FAKTI
SIA Aspect
Juridiskā adrese: Rīga, Mazā Krasta iela 83
Uzņēmuma īpašnieks: Baker Peter Gerard (100%)
Apgrozījums: (2017. gadā): 28609 eiro
Peļņa: (2017. gadā): -53363 eiro
(Avots: Lursoft)
Uzņēmuma komentārs par datiem: «Šie ir 2017. gada dati un atspoguļo laiku pirms bijām attīstījuši savu ražotni Rīgā. Šajā gadījumā dati reprezentē tikai attīstības un sākotnējo investīciju posmu.»
#1/43
Tālāk galerijā skatāms, kā top apģērbi no auduma, kura ražošanā izmantoti okeānā savākti plastmasas atkritumi!
#2/43
Uzņēmuma pārdošanas un dizaina nodaļās tiek saņemti un apstrādāti pasūtījumi, veidots apģērbu dizains un izstrādāti jauni produkti.
#5/43
SIA Aspect ražo pasūtījuma apģērbu, kā arī attīsta savu zīmolu «Trio Sports».
#6/43
Ražotnē tiek nodarbināti arī praktikanti. RTU studente veic mērījumus.
#10/43
Ražošana notiek pa posmiem. Sākumā apģērba detaļas tiek uzdrukātas uz papīra.
#12/43
Sublimācijas process. Apģērba detaļas augstā temperatūrā tiek pārnestas uz auduma.
#13/43
Šajā iekārtā apakšā tiek segts apdrukātais papīrs, pa virsu - audums.
#15/43
Auduma ruļļi. Apģērba ražošanā izmantotais audums tapis, pārstrādājot no okeāna savāktos plastmasas atkritumus.
#17/43
Audumu nav nepieciešams griezt ar roku. Tam tiek izmantota lāzera iekārta.
#19/43
Tiek ražots produkts Lielbritānijas tirgum - krekli kaitborda pasākumam, kurā uzsvars ir likts uz pārstrādātu materiālu izmantošanu. Līdz ar to aktuāls ir arī videi draudzīgs apģērbs.
#27/43
Ražošanā un noliktavā ir nodarbināti 28 cilvēki, no kuriem 10 ir šuvējas.
#28/43
Vakanču uzņēmumā šobrīd nav. «Mums ir paveicies,» par darbiniekiem saka SIA «Aspect» dizaina un produktu attīstības vadītāja Evelīna Matjušenko. Atskatoties pagātnē, viņa atzīst, ka visgrūtāk veicies ar grafiskā dizainera atrašanu.
#30/43
Pirms produkta pakošanas tiek veikta kvalitātes kontrole. Produktu pārbauda, gludina un iepako.
#33/43
Vēl nesen bija grūti iegādāties no pārstrādātiem materiāliem izgatavotu elastānu, taču tagad brīvi pieejams gan elastāns, gan poliesters.
#34/43
Šāda auduma saražošana ir ilgs process, bet gala rezultātā nav ne redzama, ne jūtama atšķirība starp parasto poliesteru un tādu poliesteru, kas ražots no atkritumiem.
#36/43
Audumus uzņēmums iepērk no Indijas, Taivānas, Itālijas un citām valstīm.
#37/43
Diegiem, no kuriem saražots pārstrādāto materiālu audums, obligāti jābūt ar atbilstošiem sertifikātiem, lai pierādītu rūpes par vidi.
#38/43
Uzņēmums gatavojas produktu iepakošanai izmantot maisiņus, kas, iekrītot ūdenī, kļūst par ēdienu zivīm. Lai gan tas būtu dārgāks iepakojums, uzņēmumā ir pārliecība, ka klienti, kuri ir orientēti uz videi draudzīgu dzīvesveidu, būtu gatavi par to piemaksāt.
#39/43
Valkājot vienu šādu krekliņu, vari būt lepns, ka esi vidi atbrīvojis no 0,5 kg plastmasas.
#40/43
Ilgs laiks tiek patērēts audumu piegādātāju atrašanai, tādēļ tas ir uzņēmuma komercnoslēpums. Trīs līdz četras reizes gadā tiek apmeklētas audumu izstādes, lai izvēlētos labākos un izdevīgākos izejmateriālus.
#41/43
Pirms audums tiek izmantots apģērba ražošanā, jāveic tā testēšana nosakot, kā tas reaģēs ražošanas un valkāšanas laikā.
#42/43
Gatavs produkts. Šajos apģērbos pagaidām gan nav Latvijā savākto atkritumu.