Latvija ir viena no līderēm dzimumu līdztiesībā – 43% no vadošajiem amatiem uzņēmumos ieņem sievietes un tas ir otrs labākais rādītājs Eiropas Savienībā (ES).
To apliecina revīzijas un uzņēmējdarbības konsultāciju uzņēmumu grupas Grant Thornton ikgadējais International Business Report pētījums. Daļa no pētījuma, kas veikts kopā ar Forbes Insight un kurā šogad pirmo reizi ir iekļautas arī Baltijas valstis, ir veltīta sieviešu lomai darbavietās un dzimumu līdztiesībai.
Pētījumā secināts, ka Latvija ir viena no vadošajām valstīm dzimumu līdztiesībā darbavietās, par ko liecina salīdzinoši lielais sieviešu īpatsvars vadošajās pozīcijās. Sieviešu īpatsvars vadošajās pozīcijās lielāks ir vien Ķīnā un Polijā – attiecīgi 51% un 48%. Kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva dala ceturto un piekto vietu, savukārt pēdējā vietā šajā sarakstā ierindojas Japāna, kur tikai 7% vadošo amatu ieņem sievietes, kamēr pasaules vidējais rādītājs ir 24%.
Vērtējot tās kompānijas, kur vismaz vienu vadošo amatu ieņem sieviete, secināts, ka Latvijā 38% no uzņēmumu vadītājiem jeb izpilddirektoriem (CEO) ir sievietes. Arī šajā ziņā Latvija ir viena no līderēm, atpaliekot vien no Taizemes, Dānijas un Vācijas. Saraksta lejasdaļā atrodas Turcija un Apvienotā karaliste, kur attiecīgi tikai divi un četri procenti sieviešu uzņēmumos ieņem kompānijas vadītājas amatu. Tomēr vadošie amati, kurus visbiežāk ieņem sievietes, ir saistīti ar uzņēmuma finanšu, cilvēkresursu, marketinga un pārdošanas vadību.
Aplūkojot sieviešu skaitu uzņēmumu valdēs, Grant Thornton Latviju ierindojis pasaules topa piektajā vietā. Pētījuma autori secinājuši, ka 30% valdes locekļu Latvijas uzņēmumos ir sievietes, kas ir augstākais rādītājs Eiropas Savienībā un ir pārliecinoši virs vidējā pasaules rādītāja — 19 %.
Pētījumā uzsvērts, ka uz pasaules fona Austrumeiropas valstīs — Latvijā, Igaunijā, Polijā un Lietuvā — sievietes amatu ziņā netiek diskriminētas un spēj ieņemt nozīmīgus vadošos amatus dažādās kompānijās. Vissliktākā situācija ir Japānā, AAE un Argentīnā, kur sievietēm iespējas veidot karjeru ir krietni ierobežotas. Autori to skaidro ar šo valstu patriarhālajām sabiedrībām, kurās dominē uzskats, ka vīrietim ir jābūt naudas pelnītājam un noteicējam ģimenē. Šie uzskati tiek attiecināti arī uz uzņēmumu hierarhiju un iekšējo darbību.
Tomēr pētījuma autori saskata globālas izaugsmes tendences un prognozē, ka sieviešu skaits uzņēmumu vadībā un atbildīgos amatos pieaugs. «Pirmo reizi International Business Report ietvaros ir veikti pētījumi Baltijas valstīs un iegūtie rezultāti ir patiešām iepriecinoši. Ne tikai Latvijā, bet arī mūsu kaimiņvalstīs uzrādītie rezultāti, ir ļoti interesanti un vērā ņemami, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. Domāju, ka varam lepoties ar globālā pētījuma rezultātiem, jo ir skaidrs, ka Latvija var rādīt labu piemēru visai pasaulei,» pētījuma rezultātus komentēja Silvija Gulbe, Grant Thornton Rimess Baltic partnere.