Gandrīz puse jeb 44 % Latvijas iedzīvotāju ar ikmēneša ienākumiem virs 400 latiem atzīst, ka nespēj atteikties no tēriņiem par labu savai finansiālajai drošībai un krāt naudu, liecina GE Money Bank veiktais pētījums.
Jautāti, kuras ir tās īpašības, kas pietrūkst, lai sāktu krāt vai lai krātu vairāk, 44 % iedzīvotāju atbild, ka tā ir spēja atteikties no lietām. Vēl 22 % min disciplīnas trūkumu, bet 17 % mērķtiecības trūkumu.
Puse aptaujāto (51 %) atzīst, ka konkrētas krāšanas metodes tiem nav, taču uzkrājumi tiek veidoti. Vienlaikus vidēji katrs piektais (21 %) norāda, ka katru mēnesi, līdzko saņemta alga, noteikta summa tiek atlikta uzkrājumos.
Viena no izplatītākajām krāšanas metodēm ir atlikt 10 % no ikmēneša ienākumiem. Taču varbūt tieši tas ir iemesls, kādēļ daudzi joprojām nekrāj – šāda summa iesākumā var šķist pārāk liela. Bet jāatceras, ka sākumā tie var arī nebūt 10 %, bet mazāka summa.
Psihologi iesaka, lai attīstītu sevī spēju krāt, ir jāvar pateikt «Nē» savām un citu mirkļa iegribām, jābūt drosmīgam, lai atteiktu otram (piemēram, izmaksāt kādu izklaidi), jāiemācās koncentrēt savu gribu konkrētu mērķu īstenošanai, jāsaprot, kā nauda īsteno «attiecību instrumenta» funkcijas (piemēram, tā vietā, lai pavadītu laiku kopā ar bērniem vai partneri, pērkam dārgas dāvanas) un jāattīsta pacietība, spēja nogaidīt.