Kā jau to varēja sagaidīt, kārtējie steidzīgie (pēcvēlēšanu!) budžeta konsolidācijas pasākumi nav atstājuši sabiedrību vienaldzīgu – DnB NORD Latvijas barometra kopējā noskaņojuma indekss mēneša laikā ir ievērojami samazinājies (no -31 punktiem oktobrī līdz -35 punktiem novembrī). Turklāt pazeminājušies gan tagadnes, gan nākotnes, gan visi astoņi iedzīvotāju noskaņojumu apakšindeksi, kuri summāri veido iepriekšminēto sabiedrības kopējā noskaņojuma indeksu.
Līdz ar to var teikt, ka patlaban atkārtojas 2009. gada jūnija budžeta konsolidācijas situācija, kad vēlēšanu (toreiz – pašvaldību vēlēšanu) iespaidā politiķi sabiedrībai lielā mērā radīja cerību, ka tik traki nemaz nebūs (bija taču kaut kā tās vēlētāju balsis jāiegūst). Taču vēlēšanas pagāja, un izrādījās, ka tomēr maksās visi! Likumsakarīgi, ka šādā situācijā sabiedriskā doma diezgan spēji pagriežas dziļāka pesimisma virzienā.
Turklāt ir pamats domāt, ka nodokļu pieaugums sabiedrībā izsauc krietni lielāku neapmierinātību nekā atsevišķu budžeta pozīciju izdevumu samazinājums. Aptaujas jau ilgstoši liecina, ka lielākā daļa iedzīvotāju nevēlas maksāt nodokļus, jo uzskata, ka pie varas esošie nespēj (nekompetence) vai pat nevēlas (savtīgums) šo naudu godīgi izlietot jēgpilnos veidos. Šādā kontekstā valdības lēmums konsolidāciju veikt, galvenokārt paaugstinot nodokļus, nevis samazinot izdevumus (kā tas tika solīts pirms vēlēšanām!), protams, jāvērtē kā ļoti tuvredzīgs un jau tā iznīcinoši zemos sabiedrības uzticības reitingus varai vēl vairāk graujošs.
Patlaban lielais jautājums ir: kas būs tālāk un cik ātri sabiedrība pieņems jaunos – sliktākos – apstākļus kā objektīvu un nenovēršamu realitāti (un līdz ar to arī jaunu atskaites punktu) un atkal jau atsāks kāri tvert pozitīvās ziņas, līdz ar to uzlabojot arī savu noskaņojumu. Pagaidām skaidras atbildes uz šo jautājumu nav, jo nodokļu tēma visdrīzāk būs centrālā arī visu decembri. Arī janvārī tā būs dienaskārtībā, jo tad iedzīvotāji ieraudzīs pievienotā vērtības nodokļa (PVN) pieaugumu veikalos, un, iespējams, arī februārī – jo tikai tad strādājošie saņems algas, kuras būs rēķinātas pēc jaunajām nodokļu likmēm.
Taču var jau būt, ka sabiedrība ar jaunajiem nodokļiem samierināsies ātrāk – viss atkarīgs no konteksta, kuru veidos citi notikumi un līdz ar to arī citu ziņu saturs un intensitāte. Tā, piemēram, DnB NORD Latvijas barometra 2008. gada nogales un 2009. gada sākuma mērījumu dati liecina, ka pēc PVN kāpuma no 18% uz 21% sabiedrības kopējais noskaņojums sāka uzlaboties pēc diviem mēnešiem – jau 2009. gada martā. Līdz ar to nav izslēgts, ka gaisma nupat jaunradītā pesimisma tuneļa galā parādīsies ātrāk, nekā emocionāli daudziem tas patlaban šķiet.
Savukārt DnB NORD Latvijas barometra sadaļa, kas veltīta iedzīvotāju novembra vidū sniegtajiem 2010. gada kopsavilkumiem un 2011. gada prognozēm, manuprāt, satur virkni ļoti interesantu un uzmanības vērtu skaitļu.
Sevišķi interesantus šos svaigos datus padara salīdzināšanas iespējas ar 2009. un 2008. gada nogalēs veikto aptauju rezultātiem. Izrādās, ka, neskatoties uz novembrī vērojamo straujo sabiedrības kopējā noskaņojuma pasliktināšanos, kas saistāms ar kārtējo budžeta konsolidāciju un sabiedrības kārtējo vilšanos pie varas esošajos politiķos, 2010. gada nogalē iedzīvotāji psiholoģiski tomēr jūtas krietni labāk nekā pirms gada vai diviem.
Tā, piemēram, uz jautājumu, vai nākamgad ģimenei būs vairāk naudas vai mazāk nekā šogad, patlaban tikai 24% ir pesimistiski noskaņoti. Pirms gada tādi bija 58%, bet 2008. gada nogalē – 41%. Arī bažas zaudēt darbu vairs nav tik lielas kā pirms gada – patlaban tās par ļoti lielām vai drīzāk lielām uzskata katrs piektais strādājošais (25%), taču vēl pirms gada nobažījušies bija 40% strādājošo.
Otra ļoti interesantā lieta ir skaitļi, kas raksturo iedzīvotāju apmierinātību ar 10. Saeimas vēlēšanu iznākumu pusotru mēnesi pēc šīm vēlēšanām. Izrādās, ka laikā, kad pēcvēlēšanu kaislības beidzot aprimušas, jaunā koalīcijas valdība sastādīta un jau sākusi strādāt valsts un tautas labā, ar 10. Saeimas vēlēšanu iznākumu (t.i., spēku samēru Saeimā, tās sastāvu un to, kāda izveidosies jaunā valdība) pilnībā apmierināti ir tikai 7% iedzīvotāju. Tas nepārprotami ir diezgan niecīgs skaitlis, lai ar pilnu pārliecību varētu teikt, ka pagājušās vēlēšanas ir izpildījušas vienu no saviem lielajiem uzdevumiem – varas leģitimitātes atjaunošanu sabiedrības vairākuma acīs. Tajā pašā laikā gan jāsaka: pārējie 93% nav viennozīmīgi vīlušies un neapmierināti – kopumā 40% apgalvo, ka ir daļēji apmierināti, jo bija cerējuši redzēt mazliet citu spēku samēru vai citādāku valdības koalīciju. Taču tas ir vājš mierinājums, jo, ja pēc 9. Saeimas vēlēšanām, kad arī liela daļa sabiedrības bija neapmierināta un vīlusies ar A. Kalvīša valdības jauno konfigurāciju, uzticības līmenis parlamentam tomēr pakāpās līdz 33% (kas bija ļoti zems skaitlis un liecināja par akūtu uzticības krīzi), tad 2010. gada novembrī jaunajai Saeimai uzticas vairs tikai 13% iedzīvotāju, turklāt bez acīmredzamiem uzticības reitinga strauja kāpuma priekšnoteikumiem tuvāko mēnešu laikā!
Taču, lai arī kā – dzīve turpinās. Nav šaubu, ka pēc meteoroloģiskās ziemas atkal jau sekos pavasaris un pēc tam vasara. Savukārt no tiem, kuriem šajās vēlēšanās daudz tika dots, vēlāk daudz arī tiks prasīts. Tāpēc būtu labi, ja pašreiz pie politiskās varas esošie padomātu par to, kur patlaban ir, ko dara un kā jūtas tie, kuri viņu krēslos sēdēja vēl tikai pirms četriem gadiem. Vēsture ļoti bieži atkārtojas!
Pilnu DnB NORD Latvijas barometra pētījumu varat apskatīt, klikšķinot šeit.