Ekonomiskajā lejupslīdē, kad visi meklē iespējas ietaupīt, uzņēmējus šokējuši pieaugušie rēķini no Latvenergo. Uzņēmēji ir sašutuši, jo Latvenergo solīja, ka, pārslēdzot līgumus, elektroenerģijas cena būšot mazāka, taču, saņemot rēķinus, konstatējuši pretējo.
Kaut arī Latvenergo ir samazinājis elektroenerģijas cenu, tomēr kompānijas meitasuzņemums a/s Sadales tīkls būtiski palielinājis elektroenerģijas piegādes cenu, kā rezultātā par elektrību ir jāmaksā vairāk, stāsta izklaides centra Go Planet pārvaldītāja SIA Ladeko valdes locekle Natālija Junele. Viņa uzsver, ka konkrētajā gadījumā uzņēmumam maksa par elektroenerģiju pieaugusi vidēji par 13 %. Turklāt šīs izmaksas palielina pašizmaksu, kas faktiski pašreizējos apstākļos spiež strādāt ar zaudējumiem vai bez peļņas, bet daļai tas ir mājiens ar mietu par biznesa pārcelšanu uz kādu citu valsti.
Cerību vietā vilšanās
"Tā dīvaini iznāk, ka premjera teiktais par konkurētspējas atjaunošanu un izmaksu samazināšanu, kas rezultējas zemākās cenās, bet valsts kontrolētā Latvenergo rīkojas pilnīgi pretēji un, sadalot agrāko elektroenerģijas cenu starp piegādi un pašu elektrību, būtiski palielina cenu, tādējādi pasniedzot pārsteiguma dāvanu uzņēmējiem," sašutusi ir N. Junele. Viņa ir neizpratnē par šādu rīcību.
Taupīšanas vietā - čiks
Līgumu ar Latvenergo uz diviem gadiem pārslēdzis arī a/s Rīgas Miesnieks un pirmais saņemtais rēķins par pārsteigumu apliecinājis, ka jāmaksā vairāk, lai gan iepriekš tika solīts zemāks tarifs un uzņēmumam izdevīgāki noteikumi. Rīgas Miesnieka valdes priekšsēdētājs Aldis Škutāns Db skaidroja, ka "nekas labāks nav sagaidīts, dabūjām tikai sadārdzinājumu". Cik liels ir sadārdzinājums, viņš gan neatklāja. Jaunajā rēķinā iekļautas divas pozīcijas - maksa par patērēto elektroenerģiju un jauna pozīcija - maksa par sadales tīklu pakalpojumiem, kā rezultātā gaidītā ietaupījuma rezultātā maksa ir tikai augusi. A. Škutāns atklāja, ka jauno līgumu no uzņēmuma puses izvērtējuši četri cilvēki un pusotru mēnesi ilgušas sarunas ar Latvenergo, taču rezultāts ir pārsteidzošs."Budžetā bijām iekļāvuši vienu ciparu, bet sanāca cits, ar ko esam neapmierināti," tā A. Škutāns. Viņš sola cīkstēties ar Latvenergo, lai panāktu uzņēmumam labvēlīgāku risinājumu. Db kļuvis zināms, ka līdzīgas problēmas ir arī citiem uzņēmumiem, kam rēķins audzis par 18 % un pat 25 %.
Miglaina perspektīva
Vairāki citi Db aptaujātie uzņēmēji atzina, ka kaut ko jau bija gaidījuši, kad uzzinājuši a/s Sadales tīkls zaudējumus 2007. gadā - 9.6 milj. Ls. Tiesa, šobrīd vēl neesot zināmi 2008. gada finanšu darbības rādītāji un nebūt nevarot izslēgt, ka elektroenerģijas cenas nepieaugs vēl, it īpaši, ja ar nākamā gada 1. janvāri tiek slēgta Ignalinas AES. Bez tam aptaujātajiem šķiet dīvaini, ka elektroenerģijas cenas pieaug situācijā, kad tās patēriņš sakarā ar daudzu uzņēmumu bankrotiem un saīsinātu darba laiku tikai samazinās. Daži savukārt ironiski piezīmēja, ka, šādi rīkojoties, valsts kontrolēta kompānija šobrīd strādājot citās valstīs strādājošo konkurentu labā, jo elektrības cenas pieaugums palielina izmaksas un līdz ar to pārdošanas cenu.