Izveidota programmēšanas skola Codelex, kurā apmācības notiek ar pēcapmaksu un tikai tādā gadījumā, ja apmācāmais pēc mācību beigām atrod darbu ar vismaz 1000 eiro lielu algu pēc nodokļu nomaksas, stāsta skolas dibinātāji, programmētāji Sandris Artemjevs un Deniss Viktorovs.
Programmēšanas skola izveidota, ņemot vērā pieprasījumu pēc šīs profesijas pārstāvjiem. «Pēdējos trīs, četrus gadus nozarē ir milzīgs deficīts. Pēc universitātes cilvēki stājas darbā un pilnīgi neko nesaprot no programmēšanas, bet vēlas lielu algu. Iedodam mājas darbu, lai pārbaudītu zināšanas, bet rezultātā šo uzdevumu neatsūta, vai arī nav spējīgi to izpildīt. Arī pēc kursiem cilvēki pārsvarā neko nezina,» stāsta S.Artemjevs, kurš kā programmētājs strādā finanšu nozares uzņēmumā.
Aptuveni pirms mēneša viņš kopā ar kolēģi D.Viktorovu nolēmis realizēt ideju par programmēšanas skolas izveidi, kura aizgūta no ASV. «Amerikā programmēšanas skolas darbojas līdzīgi un no klientiem tiek iegūti procenti, aptuveni 17%, kas tiek maksāti divus gadus, ja programmēšanas skolas absolventa gada alga ir vismaz 50 000 dolāru,» skaidro S.Artemjevs.Viņaprāt, šis modelis ir vērtīgs - sniegt cilvēkiem zināšanas un saņemt par to samaksu tikai tad, kad apmācāmais ir atradis darbu. «Manuprāt, tas ir labāk nekā sēdēt darbā ar 300 eiro algu mēnesī,» uzskata S.Artemjevs.
Programmēšanas skola no apmācāmā ieturēs ikmēnēša maksājumu 20% apmērā no pirmās algas pēc nodokļu nomaksas divus gadus. Ar nosacījumu, ka gadu pēc kursu pabeigšanas apmācāmais būs uzsācis darbu IT nozarē un alga pēc nodokļu nomaksas būs vismaz 1000 eiro. Vai arī ir iespēja samaksāt 5000 eiro pirms kursu sākuma.
Šobrīd programmēšanas skolas dibinātāji saņēmuši aptuveni 20 pieteikumus, no kuriem tiks atlasīti seši līdz septiņi, kas varēs uzsākt mācības. Plānots, ka pirmajā reizē tiks uzņemti aptuveni 30 apmācāmie. Pieteikumi tiks atlasīti pēc topošo studentu loģiskās domāšanas pārbaudes, angļu valodas zināšanām, motivācijas apgūt programmēšanu.
Tāpat programmēšanas skolas dibinātāji veic pārrunas ar dažādiem uzņēmumiem, kuri ir ieinteresēti, lai pēc skolas pabeigšanas jaunie programmētāji strādātu tieši pie viņiem. «Jāsadarbojas ar uzņēmumiem un jājautā, kādas programmētāju zināšanas viņiem nepieciešamas. Vēlētos, lai arī uzņēmumi vairāk iesaistās mācību procesā,» norāda S.Artemjevs.
Programmēšanas skolas dibinātāji novērojuši, ka visvairāk programmētāju trūkst finanšu nozarē, piemēram, bankās, kā arī apdrošināšanas jomā. Viņi norāda, ka šajās nozarēs ir arī vislabāk apmaksātās darbavietas. Taču programmētāji nepieciešami arī citās nozarēs, piemēram, telekomunikāciju un loģistikas uzņēmumos.
«Perspektīvi iesācēji sāk pelnīt no 1000 – 1500 eiro, ja ir pieredze vismaz pieci gadi un vairāk, tad virs 3000 eiro. Programmētāja darbs nav rakstīt tikai cipariņus. It īpaši Latvijā, kurā nav sarežģītas tehnoloģijas, bet vairāk jānodarbojas ar dažādu biznesu izstrādi. Svarīgi, lai cilvēks būtu atbildīgs, komunikabls un ar atbilstošām tehniskām zināšanām. Domāju, ka atalgojums Latvijā var sasniegt līdz pat 10 000 eiro,» saka S.Artemjevs.
S.Artemjevs stāsta, ka programmēšanas skolā pasniedzēji koncentrēsies uz programmēšanas pamatu pasniegšanu, taču uzdotie mājas darbi tiks sasaistīti ar konkrēto nozari.«Mēs nevēlamies izveidot standarta kursu modeli kā, piemēram, universitātēs. Vēlamies atlasīt spēcīgus pasniedzējus, kuriem ir zināšanas un kuri ir motivēti iemācīt,» stāsta S.Artemjevs.
Skolas izveidē investēti privātie līdzekļi, taču tie ir nelieli un novirzīti telpu īrei un uzņēmuma reklāmai. «Šis ir bizness, kurā galvenā investīcija ir zināšanas,» uzskata S.Artemjevs. Viņš norāda, ka mācības notiks klātienē, aptuveni četras reizes nedēļā, pēc programmas, kas balstīta uz skolas dibinātāju zināšanām.
Plānots, ka jau pirmie apmācāmie mācības varētu uzsākt februāra sākumā un pēc trīs mēnešu apmācībām uzsākt darba gaitas kādā no uzņēmumiem. «Mēs nevēlamies šos cilvēkus pazaudēt, lai tie, kurus apmācām veidotos kā komūna un dalītos pieredzē. Nevis esi iemests darba tirgū un cīnies pats. Gribētos, lai cilvēkiem ir piederība un atbalsts. Programmētājs līdzīgi kā ārsts un jurists mācās katru dienu,» uzskata S.Artemjevs.