Privātā investora aizdevums ir viens no dārgākajiem aizņēmuma veidiem, jo par to jāmaksā ar uzņēmuma daļām, atzīst eksperti.
Pastāv divas lielas investoru kategorijas – riska kapitala fondi, kas meklē lielākas investīcijas – ar lielu potenciālu ārzemēs, augstu pievienotu vērtību un eksportspēju, bet Latvijā šādu kategoriju uzņēmumu ir maz, stāsta Capitalia vadītājs Juris Grišins. Otra kategorija ir privātie investori - ar viņiem arī Latvijā notiek darījumi, bet tie parasti ir klusāki un notiek aizkulisēs, jo reti par tiem tiek stāstīts plašākai sabiedrībai.
Privātie investori parasti meklē pieprasītus, labi pārdomātus biznesus. Capitalia ir savs biznesa tirdzniecības portāls, un redzams, ka topā pārsvarā ir kafejnīcas, servisi, šūšanas darbnīcas ar «pieticīgiem cipariem». Privātie investori ir gatavi ieguldīt samērā mazas summas - 20-40 tūkstošus eiro apmērā, un reti kad privātpersonas iegulda 100 tūkstošus vai vairāk, par novēroto stāsta J. Grišins. Tāpat interese ir par IT uzņēmumiem, kuriem viegli pārbaudīt, kā šis bizness strādā.
Savukārt Latvijas Privāto investoru asociācijas vadītāja Aiva Vīksna skaidro, ka uzņēmumam, pirms meklēt privāto investoru, jāsaprot, ka pastāv dažādas iespējas, piemēram, banku aizdevumi, granti un, kad šie varianti neder, tad jāvēršas pie privātā investora. Uzņēmējam jāsaprot, kas un cik naudas viņam vajadzīgs, jo dažkārt, kad bankas un granti atsaka, viņš steidzas pie privātā investora un nereti iesniedz tikai vienu lapu, kurā minēta ideja un nepieciešamā summa – nav ne budžeta, ne naudas plūsmas aprēķinu, taču bez finansiālajiem aprēķiniem uz privātā investora naudu nav ko cerēt, uzsver A. Vīksna.
Meklējot investoru, jāņem vērā, kurā valstī uzņēmējdarbība tiks veikta, norāda privātais investors, Blue Bridge Tehnologies vadītājs Andrejs Strods. Ja bizness tiks izvērsts Latvijā, tad investors jāmeklē uz vietas, taču, ja ārzemēs, labāk investoru meklēt attiecīgajā valstī, viņš iesaka, uzsverot, ka investors visdrīzāk nevēlēsies iet uz svešu tirgu un neriskēs, turklāt daudziem investīciju fondiem ir mandātu ierobežojumu. Turklāt ir svarīgi, lai noieta tirgus atbilst kapitāla izcelsmei. A. Strodam ir pieredze šajā jomā, jo viņa vadītais uzņēmums mēģina attīstīt darbību ASV, taču riska kapitāls ir no Latvijas. Viņš uzsver, ka sastopas ar mēroga neatbilstībām – jo Latvijas ieguldījuma summas ir salīdzinoši mazas ASV tirgum. Tāpat ir izteikts sakaru trūkums attiecīgajā tirgū, un šajā gadījumā palīdzētu investora sakari, ja viņš būtu no šīs valsts.