Gada sākumā bezdarba līmenis eirozonā pieaudzis līdz rekordaugstiem 12%, apstiprinot bažas, ka reģiona recesija pirmajā ceturksnī vērsās plašumā.
Kā raksta Bloomberg, tas ir augstākais līmenis kopš 1995. gada, kad sāka apkopot reģiona datus.
Tādējādi eirozonā bez darba februārī bija 19,1 miljons cilvēku, kas ir par 33 tūkstošiem vairāk nekā iepriekšējā mēnesī. Eiro monetārajā reģionā bezdarbnieku skaidrs februārī bijis par 1,8 miljoniem lielāks nekā vēl pirms gada. Sevišķi liels ir jauniešu (25 gadi vai jaunāki) bezdarbs, kas eirozonā atradies pie 23,9% atzīmes.
Jāpiebilst, ka visaugstākais bezdarba līmenis Eiropā ir bijis Grieķijā un Spānijā – attiecīgi tas atradies pie 26,4% un 26,3%. Jauniešu bezdarba līmenis šajās valstīs pārsniedz 50% atzīmi. Savukārt viszemākais bezdarba līmenis Eiropā februārī ir bijis Austrijā (4,8%) un Vācijā (5,4%). Pieejamie dati liecina, ka Latvijā bezdarba līmenis pagājuša gada ceturtajā ceturksnī ir bijis pie 14,3% atzīmes. Zemāks tas ir mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā, kur tas atradies attiecīgi pie 13,1% un 9,9% atzīmes.
Eiropas Centrālās bankas pārstāvji paredz, ka ekonomika šajā gadā piedzīvos 0,5% kritumu. Tāpat šobrīd lielākā daļa ekonomistu Eiropas ietekmīgākajām tautsaimniecībām paredz lēnu izaugsmi vai pat recesijas turpināšanos. Šādos apstākļos diez vai būtu vērts cerēt uz situācijas uzlabošanos darba tirgū. Ekonomikas vājumu Eiropā caurvij taupības politika, kura, lai gan, visticamāk, nepieciešama, nozīmē grūtākus laikus daļai darba tirgus dalībnieku.
«Eirozonas iekšzemes pieprasījuma izaugsme visdrīzāk kādu laiku vēl paliks ierobežota, ko veicinās stingra fiskālā politika vairākās valstīs, aizvien strikti kredītu nosacījumi, augsts un pieaugošs bezdarba līmenis, kā arī ierobežoti tēriņi,» saka IHS Global Insight eksperti.
Tādējādi Eiropas Komisija šajā gadā paredz 12,2% bezdarba līmeni un 12,1% - nākamgad.
Mazinot izmaksas, darbavietu skaitu samazina uzņēmumi sākot no bankām līdz pat autoražotājiem un lidkompānijām. Tā, piemēram, Spānijas CaixaBank pagājušajā nedēļā paziņojusi par 2600 darbavietu samazināšanu, savukārt, rūkot pieprasījumam, 900 darbavietas samazināšot arī Danone.
Augot bezdarbam, palielinās arī spekulācijas, ka vēl aktīvāk izaugsmes nosargāšanā nāksies iesaistīties Eiropas Centrālajai bankai (ECB). Jāpiebilst, ka ECB aprīļa sanāksme notiks jau šo ceturtdien. Pagaidām gan lielākā daļa tirgus dalībnieku negaida, ka ECB lems pazemināt eiro bāzes procentlikmi, lai gan nostiprinās viedoklis, ka Eiropas galvenajiem baņķieriem to agrāk vai vēlāk, bet nāksies tomēr darīt. Jāpiebilst, ka šobrīd eiro bāzes procentlikme jau tā ir rekordzema un atrodas pie 0,75% atzīmes. Tāpat aug spekulācijas, ka ECB nāksies īstenot arī kādus netradicionālākus pasākumus, lai izvestu reģiona tautsaimniecību no recesijas un ilgstoši ļoti vājas izaugsmes posma.
Ekonomikai vārguļojot, pārmaiņas notiek arī politiskajā frontē. Daudzi taupības politiku un bezdarba pieaugumu vaino pie tā, ka Eiropā sevi uz politiskās skatuves arvien manāmāk piesaka populisti. «Paildzinot taupības politiku mēs riskējam nesasniegt deficīta samazināšanas mērķus. Šajā pašā laikā faktiski drošs ir pašreizējo valdību nepopularitātes pieaugums, kuras, kas pienāks laiks, aprīs populisti.
Valdot šādam fonam, sagaidāms, ka arvien populāri kļūs protesta balsojumi. Kā piemēru var minēt Itāliju, kur februāra beigas notika vēlēšanas un joprojām nav izveidota valdība. Interesants būs arī Vācijas vēlēšanu iznākums septembrī.