Pēc valsts mēroga protestiem (vairāk nekā 20 pilsētās) pret augstajām elektroenerģijas cenām un pret valstī īstenoto taupību atkāpsies Bulgārijas valdība, atsaucoties uz premjerministra Boiko Borisova sacīto, vēsta BBC.
«Es negribu piedalīties valdībā, kad policija sit cilvēkus,» parlamentam teicis Borisovs.
Desmitiem tūkstošu cilvēku visā Bulgārijā piedalījušies protestos pret elektroenerģijas rēķiniem, vienlaikus prasot valdības krišanu. Protestētāji bloķēja ceļus un krustojumus, meta olas un pudeles uz sabiedriskajām ēkām un dedzināja rēķinus, kliedzot vārdu «mafija».
Masveida sašutumu valstī izraisīja janvāra elektrības rēķini, kurus bulgāri nespējot samaksāt. To vidējais apmērs ir vairāk nekā 100 eiro. Bulgārija ir Eiropas Savienības nabadzīgākā valsts.Tajā ir zemākā vidējā alga - 387 eiro mēnesī. Savukārt vidējā pensija ir 150 eiro. Saskaņā ar vietnē energy.eu pieejamo informāciju pagājušā gada novembrī Bulgārijā elektrības cena par vienu kWh bija
0,08406 eiro (Latvijā - 0,13099 eiro).
Premjers vakar centās nomierināt satrauktos cilvēkus, apsolot mazināt cenas. Viņš arī solīja sodīt ārvalstu energoapgādes uzņēmumus, kas iekasējot parāk augstu maksu. Protestētāji apsūdz trīs ārvalstu īpašumā esošus enerģētikas uzņēmumus peļņas gūšanā uz vietējo iedzīvotāju rēķina. Iedzīvotāju sašutumu nav mazinājis apgalvojums, ka lielie maksājumi saistīti ar faktu, ka janvāris bija īpaši vēss mēnesis.
Otrdien pēc sadursmēm ar policiju slimnīcā nogādāti divdesmit pieci cilvēki.
Bulgārijas elektroenerģijas sadales tirgus ir sadalīts trīs reģionos, kurus kontrolē Čehijas firmas ČEZ un Energo-Pro, kā arī Austrijas EVN. Valsts privatizēja tās enerģijas sadales tīklu bijušā premjerministra Simeona Saksa-Koburga Gotska valdības laikā (2001.-2005. gads).
BBC raksta, ka daudzi bulgāri ir neapmierināti ne vien ar ar augstajām enerģijas izmaksām un uzņēmumu monopolstāvokli, bet arī ar zemajiem dzīves standartiem un korupciju valstī. Bulgāri vaino Borisovu arī demokrātijas un mediju brīvības ierobežošanā kopš viņš stājās amatā 2009. gadā. Kādā nesenā diskusijā Eiropas Parlamentā Bulgārija tika raksturota kā drauds Eiropas vērtībām visā kontinentā.
Jāatzīmē, ka pagājušajā gadā Bulgārijā tika reģistrēts zemākais budžeta deficīts starp visām ES valstīm - 0,5% no IKP. Saskaņā ar arodbiedrību apgalvojumu valstī 63% cilvēku dzīvo nabadzībā.