Lietuvas Palink viens no lielākajiem akcionāriem REWE Group iesniedzis oficiālu sūdzību Eiropas Komisijā par Latvijas Maksātnespējas likumu, kā arī maksātnespējas procesu Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesā.
Sūdzības mērķis ir uzsākt pārkāpuma procedūru pret Latviju. «Ja likums, kas pārkāpj Eiropas tiesību aktus, un pretlikumīgā situācija netiek atsaukti, juridiskās sekas būs Eiropas Kopienu Tiesas piemērotas smagas finansiālas sankcijas,» norādīts SIA Palink izplatītajā paziņojumā.
REWE Group uzskata, ka Maksātnespējas likums pārkāpj pašreizējos Eiropas Savienības tiesību aktus un Eiropas Savienības pamattiesību hartu. Līdz ar to tuvāko dienu un nedēļu laikā finansiāli veselīgam uzņēmumam varētu draudēt izpārdošana. Paziņojumā arī uzsvērts, ka divas nedēļas Palink cīnoties pret savu aktīvu atsavināšanu.
Jāatgādina, ka REWE Group iepriekš nosūtīja oficiālu arī vēstuli Eiropas Savienības iekšējā tirgus un pakalpojumu komisāram Mišelam Barnjē. Šajā vēstulē tika izteikts aicinājums komisāram sazināties ar Latvijas valdību, saistībā ar SIA Palink maksātnespēju. REWE Group uzsvēra, ka notiekošais pārkāpjot tiesiskuma principus.
Savukārt Palink 10.janvārī vērsās Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu iesniegt protestu par Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas spriedumu, ar kuru tika pasludināta uzņēmuma maksātnespēja. Ģenerālprokuratūra noprotestēja tiesas spriedumu. Protestu Augstākā tiesa saņēma 16. janvārī, un lietas dalībnieki mēneša laikā var iesniegt savus paskaidrojumus par šo protestu. Pēc tam sekos Senāta Civillietu departamenta rīcības sēde, kad tiks lemts par lietas nodošanu izskatīšanai sēdē. Pagaidām precīzs datums, kad sēde varētu notikt, vēl nav zināms, taču iespējams, ka tā varētu notikt 22. februārī vai 7. martā.
DB jau rakstīja, ka Ģenerālprokuratūras protesta iesniegšana Augstākās tiesas Senātā juridiski nerada šķēršus SIA Palink pārdošanai. Zvērināts advokāts Gatis Flinters iepriekš skaidroja, ka Ģenerālprokuratūras iesniegtais protests Senātā nerada juridiskas sekas un līdz ar to spēkā ir tiesas pieņemtais spriedums. Jāmin, ka jaunais Maksātnespējas likums paredz, ka maksātnespējas administratoram divu mēnešu laikā uzņēmums ir jāsagatavo pārdošanai, tas nozīmē, ka arī SIA Palink gadījumā nav juridisku šķēršļu, kas neļautu to darīt.
Tomēr G. Flinters uzsvēra, ka šajā konkrētajā gadījumā maksātnespējas administratoram būtu jāsaprot, ka nav pamata uzsākt uzņēmuma likvidācijas procesu vai sagatavot aktīvus pārdošanai, jo viss vēl ir procesā, un iespējams, ka uzņēmums tomēr tiks atzīts par maksātspējīgu.
Tikmēr SIA Palink paziņojusi, ka esošā situācija jau šobrīd ietekmējot uzņēmuma investīciju plānus, jo uzņēmuma normāla vadība esot paralizēta. Palink izpilddirektors Marsels Harasti uzsver, ka dara visu, lai turpinātu normālu darbību, taču Palink vadība sagaida ātrus lēmumus, jo katra aizkavēšanās radot zaudējumus gan uzņēmuma, gan Latvijas ekonomikai. Kopumā radusies situācija izsaukusi plašu rezonansi arī ārpus Latvijas. Jāatgādina, ka uzņēmuma maksātnespēja tika pasludināta pēc Krievijas pilsoņa Sergeja Guščina maksātnespējas pieteikuma saistībā ar parādu 21 tūkst. Ls apmērā, ko viņš bija ieguvis cesijas ceļā.