«Ne vien latvisko, bet arī rietumniecisko zīmolu zaudējam, jo virsroku politikā gūst pieļāvums, ka Latvijas ekonomiskās problēmas atrisināsies izdevīgā sadarbībā ar Krieviju. No Krievijas ekonomikas «atkabinājāmies» 90. gados, tagad – ar visiem vilcieniem un šosejām, un darījumiem – atkal virzāmies uz Maskavu. Latviju lēnām sēdina «Austrumu ekspresī»,» intervijā laikrakstam Latvijas Avīze sacījusi politiķe Vaira Paegle.
«Latvijas latvisko zīmolu zaudējam, jo īpašumi un uzņēmumi tiek izpārdoti ārvalstniekiem pret uzturēšanās atļaujām, ar to, ka līdz galam netiek aizsargātas Latvijas kā nacionālas valsts pamatvērtības. Ar to, ka mums nav ārpolitikas. Jā, Latvijai nav konkrētas, sadzirdamas ārpolitikas; Ārlietu ministrija funkcionē, bet komentāri arvien ir par vēlu un saturiski par vāju. Mēs neesam ārpolitikas veidotāji, pat ne īsti reaģētāji... Latviskais zīmols vājinās arī vienlaikus ar gaišu un enerģisku cilvēku aizbraukšanu no valsts. Šobrīd valstij nav nekā, ko viņiem piedāvāt, izņemot saukli, lai brauc atpakaļ,» viņa skaidrojusi.
«Kad Saeimā biju Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja, es cīnījos par Rail Baltic! Latvija ir Eiropas Savienībā de iure, bet de facto nav, jo esam izolācijā. Pa dzelzceļu no Rīgas netiekam līdz Berlīnei, kur nu vēl Briselei! Zināms, ka ar Latvijas amatpersonu pozīciju šajā ziņā nav apmierināti mūsu vistuvākie sabiedrotie igauņi un lietuvieši. Bet valdošie izliekas to nedzirdam, tāpēc ka fonā spēlē kādas ekonomiskās intereses,» viņa akcentē.
Paegle arī norāda, ka ekonomiskajā ziņā no Igaunijas atpaliekam arvien vairāk. «Igauņi pēc valsts neatkarības atjaunošanas «importēja» ziemeļvalstu politisko, ekonomisko un sabiedrisko kultūru. Latvijā dzīvoja ar padomju laika atziņām un tagad turpina politisko un ekonomisko kultūru importēt no Krievijas. Reiz kādā sarunā Pērnavas mērs man stāstīja, ka somi pērk īpašumus Pērnavā, iegulda tur naudu un Pērnava kļuvusi par Igaunijas vasaras galvaspilsētu. Bet dažkārt rodas iespaids, ka Jūrmala kļuvusi par Latvijas korupcijas galvaspilsētu,» uzskata politiķe.
Aizvadītajos 20 gados Saeima un valdība esot rīkojusies atbilstoši tautas interesēm galvenokārt tad, kad bijis «spiediens vai nu no ES, NATO, Starptautiskā valūtas fonda un Eiropas Komisijas, vai arī tautas puses». «Šo spiedienu mūsu sabiedrībā nespēj ilgi noturēt, un, tiklīdz groži palaisti vaļīgāk, daudz kas aiziet šķērsām,» norāda Paegle.