Baraka Obamas un ASV politisko spēku sarunas par valsts parāda griestu celšanu ir beigušās bez īpašiem rezultātiem, tikmēr aizvien tuvāk nāk datums, kurā, ja netiks panākta vienošanās, ASV iestāsies «tehniskais defaults».
ASV prezidents tikās ar demokrātu partijas Pārstāvju palātas un Senāta līderiem, kā arī vēlāk ar Pārstāvju palātas spīkeri Džonu Bēneru, bet pusotru stundu garās sarunas beigušās bez īpašiem rezultātiem, vēsta AP.
Sarunas notika tikai dienu pēc tam, kad republikāņu kontrolētā Pārstāvju palāta pieņēma likumprojektu, kas palielinātu ASV valdības parāda griestus par 2,4 triljoniem dolāru apmaiņā pret pamatīgiem federālā budžeta griezumiem, tai sakaitā arī nozīmīgu Medicare programmas apcirpumu.
Tomēr tiek paredzēts, ka šo plānu neapstiprinās Senāts, kurā ir demokrātu vairākums. Demokrāti uzskata, ka republikāņu paredzētie griezumi pamatīgi ietekmēs sociālās programmas.
Iepriekš senatoru grupas izstrādātais, paralēlais plāns, kas ietver valsts budžeta tēriņu samazināšanu par 3,75 triljoniem ASV dolāru nākamo desmit gadu laikā, kā arī jaunos nodokļos iekasēt vienu triljonu dolāru, jau ir saskāries ar pamatīgiem iebildumiem. Kritiķi norāda, ka pasākumu kopums sevī iekļauj lielāku nodokļu kāpumu nekā tiek publiski ziņots, tas ir pārlieku strīdīgs un pārāk vēlu izstrādāts.
Tuvojoties bīstamajam datumam, ir izskanējušas ziņas, ka B. Obama varētu atbalstīt arī īstermiņa risinājumu, kas ļautu palielināt valsts parāda griestus. Līdz šim ASV prezidents šādu iespēju kategoriski noliedza.
Tomēr B. Obama ir norādijis, ka pat neskatoties uz to, ir jāpanāk vienošanās par ilgtermiņa pasākumiem.
Tikmēr starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s Investors Service ir paziņojusi, ka pārskatīs piecu ASV pavalstu AAA reitingus. Reitingu pārskatīšana skars Merilendas, Ņūmeksikas, Dienvidkarolīnas, Tenesī un Virdžīnijas pavalstis.
Jau vēstīts, ka ASV politiskie spēki nespēj vienoties par taupības plāniem, kuri jāpieņem pirms palielināt valsts parāda griestus. Demokrāti vēlas panākt lielākus nodokļus bagātniekiem un lielajām korporācijām un iebilst pret sociālo izdevumu apcirpšanu, bet republikāņi uzsver uz nepieciešamību samazināt valdības izdevumus.
Ja ASV nespēs vienoties par budžeta griestu paaugstināšanu, tai jau augusta sākumā varētu aptrūkties nauda pensiju izmaksai, iepriekš paziņojis B. Obama.