ASV austrumkrastā durvis vaļā vēruši vēlēšanu iecirkņi, sākoties balsošanai valsts prezidenta vēlēšanās.
[Papildināta ar 1. un 2. rindkopu]
Iecirkņi atvērti Ņūhempšīrā, Virdžīnijā, Konektikutā, Indianā, Ņūdžersijā, Ņujorkā, Luizianā, Menā, Rietumvirdžīnijā, Ziemeļkarolīnā un Ohaio. Aculiecinieki norāda, ka neskatoties uz agro rīta stundu (iecirkņi tika atvērti pukst. 6.00 pēc ASV laika), pie iecirkņiem jau bija izveidojušās rindas, vēsta BBC.
Saskaņā ar pēdējo sabiedrisko aptauju datiem – abi kandidāti var rēķināties ar praktiski vienādu vēlētāju atbalstu. B. Obamam ir neliels pārsvars svārstīgajos štatos. Gan B. Obama, gan M. Romnijs saņems 49% vēlētāju atbalstu, liecina CNN/ORC aptaujas. Savukārt NBC News/Wall Street Journal aptauja liecina, ka B. Obama saņemtu 48%, bet M. Romnijs 49% vēlētāju atbalstu.
Izšķirošs abiem kandidātiem ir Ohaio štats. Šeit nedaudz lielāks atbalsts ir B. Obamam. Pavalstī pirms oficiālās vēlēšanu dienas nobalsojuši jau 28% vēlētāju – 63% par B. Obamu un 35% par M. Romniju.
Prezidenta kandidāti vēlēšanās piedalās arī ar saviem viceprezidenta kandidātiem. B. Obamam tas ir līdzšinējais viceprezidents Džozefs Baidens, savukārt M. Romijam – Pols Raiens, ASV Kongresa apakšpalātas Budžeta komisijas priekšsēdētājs.
Īsi pēc pusnakts (pēc ASV laika) saskaņā ar tradīcijām balošana notiek nelielajā Diksvilnočas ciematiņā Ņūhempšīrā. Simboliskajā balsojumā bijis neizšķirts – gan B. Obama, gan M. Romnijs saņēmuši vienādu skaitu balsu – katrs pa piecām. Līdzīgs balsojums notika arī citā Ņūhempšīras vietā – Hārtā (Hart's Location). Šeit B. Obama ieguvis 23 balsis, M. Romnijs – deviņas balsis, bet libertāriešu partijas kandidāts Gerijs Džonsons – divas balsis.
Republikāņu partijas kandidātu M. Romniju savukārt atbalsta Volstrīta. ASV medija CNNMoney investīciju analītiķu aptauja liecina, ka valsts akciju tirgum veiktos labāk, ja Baltā Nama saimnieka vietu ieņemtu M. Romnijs. Volstrītas finansisti norāda, ka M. Romnijs piedāvā tādas fiskālās politikas iniciatīvas, kas veicinātu ASV vērtspapīru tirgu.
M. Romnijs iepriekš asi kritizējis B. Obamu, apgalvojot, ka līdzšinējais ASV prezidents nav spējis panākt ekonomikas atlabšanu un ir solījis radīt vairākus miljonus jaunu darbavietu. M. Romnijs piedāvājis ar nodokli neaplikt ienākumus no valsts kapitāla, kā arī samazināt peļņas nodokli un samazināt ienākuma nodokļa likmes.
Neskatoties uz vēlēšanu iznākumu, ASV attiecības ar Latviju paliks labas, prognozē ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala. Sarunā ar Latvijas Radio viņš prognozēja, ka cīņa par Balto Namu būs sīva, jo abas puses ir strādājušas ļoti aktīvi. Viņš tomēr atturējās prognozēt vēlēšanu rezultātu, tomēr norādīja, ka atbalsts abiem kandidātiem būs līdzīgs.
ASV vēstnieks atzīmēja, ka, lai gan vietām abu kandidātu programmas sakrīt, ārpolitikas, ekonomikas, nodokļu un sociālajos jautājumos tās ir ļoti atšķirīgas. Viņš norādīja, ka nodarbinātība un ekonomika varētu būt centrālie jautājumi vēlēšanās, jo arī ASV ir piedzīvota recesija un cilvēkiem ir radušās šaubas par savu nākotni.
Vēlēšanu norises gaitu ietekmējusi arī viesuļvētra Sendija – tie vēlētāji, kas dabas katastrofas dēļ mainījuši dzīves vietu, par prezidenta kandidātu var balsot, izmantojot e-pastu, tomēr drošības speciālisti pauduši bažas, ka šī balsošanas sistēma ir «riskanta» Ņūdžersijas amatpersonu lēmums ļaut vētrā cietušajiem un dzīvesvietu mainījušajiem iedzīvotājiem balsot ar e-pasta palīdzību jau izpelnījusies kritiku un lika par vēlēšanām atbildīgajiem izmantot alternatīvo plānu – pasta pakalpojumu. Daudzi Ņūdžersijas vēlētāji norādīja, ka viņiem nav izdevies nosūtīt e-pastu, kurā tika atdota balss par kādu no prezidenta kandidātiem.