Tiesas lēmums par Winergy maksātnespējas procesa pasludināšanu ir amatpersonu bezdarbības un Norvik Banka organizēta mērķtiecīga reiderisma sekas. Tā paziņojis uzņēmums, kura lielākais dalībnieks – Igaunijas Wind One – jau uzsācis starptautiskās arbitrāžas pirmo fāzi ar prasību 50 miljonu eiro apmērā no Latvijas valsts. Tikmēr Norvik bankas pārstāvji pauž - Winergy negodīgi izvairās no saistību pildīšanas, turklāt šajā procesā iesaistīti maksātnespējas administratori.
[Ziņa papildināta ar Norvik bankas viedokli]
«Winergy grupa ir spējīga atjaunot savu maksātspēju un normālu komercdarbības īstenošanu, pārkreditējot savas saistības pret Norvik banku citā bankā. Iesnieguma pielikumā pievienota arī citas bankas izsniegts apliecinājums par gatavību refinansēt Winergy saistības,» jau iepriekš pauda Winergy.
Patlaban Norvik bankas pārstāve Valda Ķipāne pauda: «Tiesneša ierosinātā maksātnespēja ir absurda, jo, saskaņā ar Ekonomikas ministrijas publicēto informāciju, parādnieks ik mēnesi saņēmis vairāk kā 500 tūkst. eiro ieņēmumus, bet tiek atzīts par maksātnespējīgu, jo nav samaksājis aptuveni piecus tūkst. eiro.»
Norvik banka uzskata, ka tā «ir kārtējā negodprātīgā un saskaņotā parādnieka un fiktīva kreditora rīcība, lai panāktu maksātnespējas procesa ierosināšanu nolūkā izvairīties no saistību izpildīšanas pret banku». Pēc bankas pārstāvju domām, krāpšanas shēmas tiek īstenotas sadarbībā ar maksātnespējas administratoriem un iespējams citām iesaistītām atbildīgām personām.
«Uzņēmums darīja visu iespējamo, lai novērstu viena no tā lielākajiem kreditoriem - Norvik Banka - organizētu uzņēmuma mērķtiecīgu novešanu līdz maksātnespējai. Tāpat uzņēmums daudzkārt vērsās pie amatpersonām, lūdzot palīdzību investīciju apdraudējuma un starptautiskās tiesvedības novēršanā. Diemžēl adresāti snieguši vien formālas atbildes vai nav atbildējuši vispār,» tā skaidrots Winergy paziņojumā.
«Izskatās, ka Latvijā atsevišķu personu naudas kāre pārvar tiesiskumu. Neņemot vērā valsts starptautiskās saistības investoru tiesību aizsardzības jomā, vārdi neatbilst darbiem. Tāpēc Winergy lielākajam dalībniekam Igaunijā reģistrētajam uzņēmumam Wind One nav cita ceļa, kā vērsties pret Latvijas valsti par investīciju pārkāpumiem un zaudējumu piedziņu daudzu desmitu miljonu apmērā,» pauda uzņēmuma pārstāvji.
Winergy galvenais akcionārs jau šobrīd apkopo nepieciešamos pierādījumus investīciju aizsardzības strīdam un attiecīgi saņem nepieciešamās konsultācijas par savu kā investora tiesību pienācīgu aizsardzību, tā pauduši Winergy pārstāvji.
Tiesa gan, Valsts kancelejas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Ivars Mēkons jau iepriekš DB stāstīja, ka Latvijā noris Igaunijas investora Andrusa Petersona investīciju strīds, kura prasība ir 50 milj. eiro. «Investors uzskata, ka strīda pamatā ir vienas bankas un privātuzņēmēju strīds un ir noticis reiderisms attiecībā pret šo uzņēmumu,» DB septembra beigās stāstīja I. Mēkons.
Investīciju strīda prasības, ko premjeram un tieslietu ministram iesniedzis I. Mēkons, ir uzskatāmas kā starptautiskās arbitrāžas pirmā fāze. Tajā sešu mēnešu laikā valstij ir iespēja vienoties ar strīdnieku vai arī jau laikus sākt sagatavoties starptautiskajai arbitrāžai.
Latvijā, zaudējot starptautisko arbitrāžu, maksā valsts jeb visi nodokļu maksātāji, bet nav regresa prasību pret reālajiem vainīgajiem konkrētajās lietās, iepriekš vēstīja DB. Savukārt kāds cits jurists norādīja – galvenā problēma slēpjoties faktā, ka augstas valsts amatpersonas vismaz publiski demonstrē situācijas neizpratni un savus secinājumus balsta nevis uz neapgāžamiem faktiem, bet emocijām. Taču starptautiskajā arbitrāžā ir vajadzīgi valsts rīcību pamatojoši neapgāžami argumenti, ja vien tajā vēlas uzvarēt.
Db.lv jau rakstīja, ka 5. novembrī Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa pasludinājusi SIA Winergy maksātnespējas procesu, liecina ieraksts Maksātnespējas reģistrā.