Jaunie dizaineri ar saviem traukiem Analts & Strelis un citiem produktiem gatavojas izstādei 100% Design.
«Stilīgi trauki stilīgām lietām - var ielikt ābolus vai sīklietas,» par zaļganajām bļodām, kas izgatavotas no sagrieztas naudas, stāsta Artūrs Analts, viens no zīmola Analts & Strelis radītājiem. Pirms kāda laika viņš kopā ar kursabiedru Rūdolfu Strēli no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas (RDMV) bija ekskursijā bankā, kur viņiem iedeva maisiņu ar sasmalcinātu naudu - īstām, no apgrozības izņemtām banknotēm. Uzreiz bija skaidrs - ar to kaut kas tiks iesākts. «Atradām materiālu savienojumu un sākām domāt, kas tas būs par produktu. Ir tādi pamatprodukti, piemēram, krēsls, trauks, gaismas ķermenis, kuru ir daudz un ar ko ir grūti konkurēt, jo tā ir diezgan apspēlēta tēma, bet mums tas tieši patīk,» teic Rūdolfs.
Kopā ar produktu dzimst stāsts - izrādās, ka ir viena cilts, kas agrāk norēķinājās ar bļodām - jo vairāk bļodu, jo augstāks statuss. Toreiz bija bļodas, mūsdienās - nauda. Trauku dibens ir ieapaļš, tāpēc tas nestāv stabili, bet grozās. Tas nav tāpēc, ka tā vienkārši sanāca, bet izplānots speciāli - nauda virpuļo no cilvēkiem pie cilvēkiem.
Viņi strādājuši arī ar cita veida projektiem, piemēram, klients no Londonas pasūtīja izgatavot lielas maskas, kas attēlotu slavenību sejas, ar ko paredzēts piedalīties dažādos festivālos. Apmaiņā pret to šis klients apmaksā Artūra un Rūdolfa dalību prestižajā izstādē 100% Design septembrī Londonā. Pirms tam viņi iesildīsies izstādē vienā no Londonas rajoniem. Izstādēs puiši piedalīsies ar vairākiem produktiem un cer piesaistīt klientus.
Artūrs un Rūdolfs strādā gan tandēmā, piemēram, radot bļodas, gan individuāli, un minētajās izstādēs viņi piedalīsies ar zīmolu Analts & Strelis. «Daudzi darbi tapuši ar Rūdolfa palīdzību. Taisīju trepes, kas bija mans diplomdarbs, un abi kopā ar Rūdi testējām,» saka Artūrs. Rūdolfs piebilst, ka vienmēr, lai cik atjautīgi ko varētu iedomāties, otram ir cits skatu punkts, kas palīdz jaunu produktu izstrādē. «Dizains ir darbs komandā, komanda un savstarpējā saikne ir ļoti svarīga,» tā viņš.
Artūrs un Rūdolfs piedalās ne tikai dizaina izstādēs, bet arī veido instalācijas. «Ja dizains ir atrisināt problēmas un kādas nepilnības, instalācijas ir vairāk mūsu priekam. Piemēram, Spīķeros viņi veidoja instalāciju, kur burkās iepildīja dažādas smaržas un tam pretī bija priekšmeti no dažādām vietām, tādā veidā spēlējot uz asociācijām, vairāk gan tādām negatīvām, piemēram, bija zivju smaka no tirgus. «Viens paostīja un neko nejuta, otrs uzreiz saviebās un pagāja malā. Bija interesanti,» saka Rūdolfs. Viņaprāt, māksla un dizains ir atšķirīgas lietas un viņi ir orientēti uz dizainu, bet brīvajā laikā nodarbojas ar mākslu un ir piedalījušies gan festivālā Staro Rīga, gan Positivus.