Nodokļu jomā pasaulē novērojama tendence paaugstināt netiešo nodokļu likmes, lai palielinātu valsts budžetu ieņēmumus, un vienlaikus samazināt uzņēmumu ienākuma nodokļus (UIN), lai valstis kļūtu pievilcīgākas investoriem, liecina KPMG veiktais pētījums.
Savukārt Latvijā salīdzinājumā ar kopējo tendenci pasaulē ir bijusi novērojama pretēja virzība netiešo nodokļu jomā, jo pērn tika samazināta PVN likme.
Pērn vidējā netiešo nodokļu likme pasaulē pieauga par 0,17 procentpunktiem un sasniedza 15,5%. Vislielākais pieaugums reģistrēts Āfrikā un Āzijā – attiecīgi no 14,17% līdz 14,57% un no 11,84% līdz 12,24%.
Latvija var lepoties ar PVN likmes samazināšanu pērn par 1 procentpunktu atšķirībā no vispārējām tendencēm pasaulē, kur netiešo nodokļu likmes pārsvarā pieaug, uzsver Gunta Kauliņa, KPMG Baltics Nodokļu konsultāciju nodaļas eksperte. Savukārt UIN likme 15% līmenī ir nostabilizējusies un nav mainīta jau deviņus gadus.
Paredzams, ka vidējā netiešo nodokļu likme šajā gadā pasaulē turpinās pieaugt, tajā skaitā PVN tiks paaugstināts tādās valstīs kā Somija, Dominikānas Republika un Kipra, uzskata KPMG Baltics Nodokļu nodaļas vadītājs Stīvs Austviks. Vidējā UIN likme visā pasaulē ir saglabājusies gandrīz tādā pašā līmenī. No 2012. gada sākuma šī likme ir samazinājusies par 0,09 procentpunktiem līdz 24,43%, un UIN likmju samazinājums ir paredzēts daudzu valstu budžetu projektos šim gadam.
Piemēram, Taizemes valdība piedāvā samazināt UIN likmi par 7 procentpunktiem (no 30% līdz 23%), kas ir nepārprotams signāls ārvalstu investoriem. Tāpat šogad UIN likmes plānots samazināt Meksikā, Zviedrijā un Ekvadorā.
Pērn visaugstākā UIN likme bija Apvienotajos Arābu Emirātos (55%), kam sekoja ASV (40%) un Japāna (38,01%). Starp tām valstīm, kurās UIN ir ieviests, viszemākā tā likme bija Melnkalnē (9%), bet vairākās citās valstīs spēkā bija 10% likme (Serbija, Kipra, Paragvaja un Katara). Jāuzsver gan, ka likumā noteiktā nodokļa likme atsevišķās valstīs var atšķirties no faktiskās nodokļa likmes. Piemēram, Apvienotajos Arābu Emirātos praktiski nepiemēro UIN.
Savukārt augstākās netiešo nodokļu likmes bija Ungārijā (27%), Islandē (25,5%), Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā un Horvātijā (25%). Zemākā PVN likme bija Arubā (1,5%), kurai ar 5% PVN vai pārdošanas nodokļa likmi sekoja Japāna, Kanāda, Jemena un Nigērija.