Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums (ACTA) ir tik izplūdis, ka zem tā varētu «pabāzt jebko», nav skaidrs, kāpēc Latvijai vajadzēja tam pievienoties, bet pašā līgumā apvienotas atšķirīgas lietas, sacīja Informācijas tehnoloģiju speciālists Ilmārs Poikāns, kurš plašāk pazīstams arī kā Neo.
Intervijā Latvijas Radio 1 Neo norādīja, ka ACTA nolīguma formulējumi ir pārāk izplūduši. ACTA nolīguma parakstīšana viņam bijusi pārsteigums. «Protams, amatpersonas var teikt, ka mēs jau tur nosūtījām kaut kam, bet neviens acīmredzot nepamanīja tajā lielajā gūzmā,» klāstīja Neo.
Datorspeciālists arī uzsvēra, ka viņam neesot skaidrs, kāpēc amatpersonas visu laiku stāstot, ka ACTA Latvijā neko nemainīs un Eiropas Savienībā (ES) jau tā ir stingra autortiesību aizsargāšanas prakse. «Tad kāpēc mums vajag vēl kaut kur iestāties? Vai vienkārši iestāšanās pēc? ES lielās valstis paraksta un mēs arī parakstām. Iespējams cēlonis tam, kāpēc Latvija ir tādā situācijā – mēs neskatoties atbalstam to, ko «lielie onkuļi» mums saka,» savu neizpratni pauda Neo.
I. Poikāns norādīja, ka ACTA visvairāk var skart interneta pakalpojumu nodrošinātājus, jo šajā gadījumā varot nostrādāt pašcenzūra. Tas varot notikt par neskatoties uz to, ka likumā nav noteikts, ka lietotāji ir jāizseko.
Tāpat datorspeciālists uzsvēra, ka viņam nepatīk, ka ACTA ietvaros apvienotas fiziskās preces ar intelektuālo īpašumu. «Skaidrs, ka ir kaut kas kopējs, bet tas ir apmēram kā ar vienu likumu mēģināt aptvert dzīvniekus un zivis. Tas ir tāds ļoti demogoģisks gājiens,» sacīja Neo.
Db.lv jau vēstīja, ka aizvadītajā nedēļā Latvijas vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars valdības vārdā parakstīja ACTA līgumu. Ekonomikas ministrija uzsver, ka jaunais līgums pēc būtības neparedz neko vairāk, kā ir jau noteikts ES tiesību aktos saistībā ar intelektuālo īpašumtiesību aizsardzību.