«Ja ar finanšu resursiem būtu vieglāk, jauniem uzņēmumiem būtu lielāka varbūtība tikt pie Laimes lāča jeb veiksmes stāsta Latvijai», saka NFC Team projektu vadītājs Aivars Ritovs.
Viņš atzina, ka NFC Team, kas īsteno neliela darbības lauka radiosakaru jeb NFC (Near Feald Comunication) projektus, atbalsta instrumentu trūkumu jaunajiem uzņēmumiem, īpaši finanšu aspektā, ļoti izjūt. Pēc viņa domām, atbalsts ir vajadzīgs sākumā, nevis beigās, taču sākumā ir tieši otrādi - visi izraksta rēķinus.
«Nav tā, ka varam ielēkt lidmašīnā un aizlidot uz Āfriku, kad mūs aicina uz sarunām par jaunu projektu. Protams, jārēķina, jāmēģina, jāstrādā, un tad ir cerība, ka sanāks,» skaidroja Ritovs.
NFC Team vērtē iespēju «mainīt karogu» - Lietuvā un Somijā iesniegti pieteikumi jauno uzņēmumu programmām, jo tur ir ļoti «garšīgas» ES atbalsta programmas tieši jaunajiem uzņēmumiem. Somijā savukārt esot visspēcīgākie jauno uzņēmumu atbalsta granti.«Ja tiksim apstiprināti, mainīsim karoga krāsas no Latvijas uz citu valsti,» atzina uzņēmējs.
«Runa ir par naudu. Ja būs atbalsta programma citur, tiksim klāt naudas resursiem, nebūs citas izvēles,» teica Ritovs.
Viņa vērtējumā, Latvijā programmas ir vērstas uz birokrātiju. «Nedomāju, ka par zilām acīm jādod nauda, bet uzskatu, ka jauniem uzņēmumiem, kuri sāk sevi apliecināt vai ir fāzē, kad sāk nākt līgumi, jābūt finansu atbalsta rīkiem braucieniem, papildu naudas plūsmai,» norādīja Ritovs.
Pretējā gadījumā veidojas apburtais loks - no uzņēmumiem prasa Laimes lāča stāstu, taču ir grūti izsisties, ja ir finanšu problēmas, un visu laiku nākas žonglēt ar finanšu resursiem.
«Bet, ja mēs neticētu, to nedarītu. Runa ir par to, ka mums ir cerība un apņemšanās būt par Laimes lāci jeb vienu no veiksmes stāstiem Latvijā. Mobilās tehnoloģijas un mobilie risinājumi viennozīmīgi ir nākotne,» optimistiski teica uzņēmējs.
Viņš vērtēja, ka sākums vienmēr ir ļoti grūts, bet, no otras puses, lai gan ļoti maz cilvēku dzirdējuši par NFC, esot sajūta, ka uzņēmums ir pasaules vilnī. Esot jūtams, ka arī konkurenti, kuriem ir lielāki naudas resursi, investīciju fondi, visu laiku min uz papēžiem.
«Sajūta ir kā Latvijas bobslejistiem - viņi var nobraukt labi, viņi var dabūt augstu vietu. Labi, viņi kļūdīsies, nonāks pirmajā desmitniekā, bet vienalga viņi var pacīnīties par vietām. Tāda pati sajūta ir par tehnoloģijām mūsu komandai - vari pacīnīties, vari parādīt, vari izsisties,» teica Ritovs.
Pēc viņa vārdiem, Latvijā cilvēkiem raksturīga neticīga attieksme pret jauniem uzņēmumiem. «Tiks īstenots pasaules pilotprojekts, pirmie saņemsim šos tālruņus, bet latviešiem attieksme ir: «Nu, labi, bet parādiet kaut ko vairāk, tad varbūt novērtēsim.» Somijā, Dānijā vai Krievijā, īpaši Krievijā, reakcija ir - mums ir miljardu uzņēmums, bet jūs, nieka SIA, esat dabūjuši pilotprojektu,» piemēru minēja Ritovs.
SIA NFC Team izveidota 2011.gada septembrī. Īstenojot iecerētos projektus, šogad plānotais apgrozījums ir ap 150 000 latu. Juridiski uzņēmumā strādā trīs darbinieki, bet ar līgumu tiek nodarbināti līdz 14 programmētājiem.