Divu valsts kapitālsabiedrību a/s Latvenergo un a/s Latvijas valsts meži kopuzņēmums SIA Latvijas vēja parki, investējot ap 980 milj. eiro, varētu saražot 2,4 TWh elektroenerģijas, kas nodrošinātu vairāk nekā 30% no Latvijas elektroenerģijas patēriņa pērn.
Elektroenerģijas cenas šogad pārspēj vienu rekordu pēc otra un jaunas, atjaunojamos energoresursus izmantojošas stacijas ir ļoti nepieciešamas, jo īpaši, ja Eiropas Zaļais kurss paredz slēgt elektrības un siltuma stacijas, kurās kā izejvielu izmanto degslānekli un ogles. Tiesa, līdz pirmajai kWh, ko saražotu SIA Latvijas vēja parki, būs vēl pāris gadi jāpagaida.
Jaunizveidotā kopuzņēmuma valdes priekšsēdētāja Ilvija Boreiko norādīja, ka pašlaik svarīgākais uzdevums ir veikt visa veida izpētes darbus, piemēram, izmērīt vēja stiprumu konkrētās potenciālajās vēja parku atrašanas vietās, izpētīt putnu un sikspārņu populācijas un atrast pievilcīgākās – izdevīgākās vēja parku izvietošanas vietas. Un tikai pēc tam varētu sākties reāli vēja parku izveides darbi.
Vēja parkiem piemērotas vietas varētu būt ne tikai Kurzemes piekraste, bet arī Vidzemes un Latgales augstienes. “Vējš ir potenciāls, kas līdz šim nav pilnībā izmantots, un kopuzņēmums ir tas, kurš spēs to izmantot,” tā a/s Latvijas valsts meži valdes loceklis Jānis Lapiņš.
Bez valsts atbalsta
“Divas lielākās valsts kapitālsabiedrības ir apņēmušās veikt vēsturisku soli ne tikai katra uzņēmuma, bet arī visas Latvijas vēsturē, jo šis ir būtiskākais notikums Latvijas enerģētikā pēc Ķeguma hidroelektrostacijas projekta īstenošanas,” uzsvēra a/s Latvenergo valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste. Viņš atzina, ka SIA Latvijas vēja parki pirmie rezultāti būs pēc diviem, trijiem gadiem, bet pilnībā projektu varētu pabeigt vēl pēc pieciem gadiem. Tāpat SIA Latvijas vēja parki iecerēto vēja parku izveidē netiks izmantots valsts atbalsts, un tas būšot pilnībā komerciāls, kas ļaus abām valsts kapitālsabiedrībām pelnīt un maksāt dividendes valstij 50 milj. eiro ik gadu. Kopumā šajā projektā paredzēts uzstādīt apmēram 100–120 vēja turbīnas ar kopējo jaudu 800 MW. Projekta izmaksās iekļauta ne tikai pētniecība, bet arī infrastruktūra (elektropārvades līnijas, ceļi, apakšstacijas).
Biznesa plāns
“Šim vēju parku projektam nav paredzēti nekādi maksājumi no valsts, tāpēc kā jau citos biznesa projektos daļa naudas ir pašu kapitāls un daļa var būt aizdevums, jo par to ir interese no potenciālo aizdevēju vidus,” skaidro a/s Latvenergo valdes loceklis Kaspars Cikmačs. Viņš norādīja, ka SIA Latvijas vēja parki pašreizējais pamatkapitāls ir 2 mil. eiro, no kuriem a/s Latvenergo devums ir 1,6 milj. eiro un 0,4 milj. eiro ir a/s Latvijas valsts meži. “Kad būs zināmas konkrētas iespējamās vēja parku lokācijas vietas, tad akcionāri piešķirs finansējumu (no pašu kapitāla vai aizņemtās naudas) nākamajam posmam,” iespējamo vēja parku izveides finansējuma modeli iezīmē K. Cikmačs.
Viņš steidz piebilst, ka mātes kompāniju iemaksas SIA Latvijas vēja parki vēl nenozīmēs mazākas dividendes valstij kā īpašniekam. “Ieguldot naudu vēja parkos, tā ir investīcija nākotnē, jo tādējādi sabiedrība perspektīvā iegūs gan papildu elektroenerģiju, gan arī dividendes no šīs kompānijas saimnieciskās darbības,” tā K. Cikmačs.
Visu rakstu lasiet 16.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!