«Laukos jādara viss, lai mazos veikalus saglabātu, kas veicinātu lauku apdzīvotību»
Tā mazo lauku veikalu slēgšanas problēmu komentē Latvijas Tirgotāju savienības (LaTS) vadītājs Raimonds Okmanis. Saskaņā ar Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) sniegtajām ziņām, laukos vēl ir aptuveni 500 mazo veikalu, kas neietilpst nevienā no veikalu kooperācijām un to finansiālā situācija ir sarežģīta.
Proti, aizvien vairāk cilvēku no laukiem dodas prom labākas dzīves meklējumos, un tādējādi lauki iztukšojas, līdz ar to sarūk arī pircēju skaits. «Laukos ir skarbi. Jāņem vērā, ka veikals ir dzīvotspējīgs pie noteikta apgrozījuma un, ja tas netiek sasniegts, tas veras ciet,» skaidro R. Okmanis. Tā vietā parādās prakse, ka laukos preces piedāvā autoveikali, taču jāņem vērā, ka tajos preces ir dārgākas un otrs jautājums - kas notiek ar nodokļu nomaksu? Otrs iemesls lauku veikalu slēgšanai, pēc R. Okmaņa paustā, ir tas, ka veikalu «īpašnieki ir labākajos gados un nedzīvo saules mūžu, tāpēc nav kas pārņem veikalus, jo bērni ir aizbraukuši prom».
LTA rīcībā gan nav informācijas, cik daudz veikalu pēdējā laikā pārtraukuši savu darbību. LTA prezidents Henriks Danusēvičs gan atzīst, ka kopumā ar tiem uzņēmumiem, kas ietilpst kādā no kooperācijām, situācija ir stabilizējusies. «Visās kooperācijās veikalu skaits ir stabilizējies un tā varētu palikt, jo pēc mūsu biedru rīcībā esošās informācijas lielveikalos cenas pieaug, līdz ar to kooperācijās esošo mazo veikalu klienti daudz nemainīsies un situācija būs stabila,» tā H. Danusēvičs. Arī Latvijas tirgotāju kooperācijas Aibe komercnodaļas vadītāja Tatjana Kuļikova uzsver, ka kooperācijās ietilpstošajiem veikaliem nav lielu problēmu, bet pārējiem mazajiem uzņēmumiem klājas grūti, īpaši laukos. Pagaidām vēl esot pāragri runāt par straujām pozitīvām izmaiņām, jo viss būs atkarīgs no valsts kopējās ekonomiskās situācijas.