Pagājušajā gadā mājsaimniecībām visvieglāk bija piekļūt sabiedriskajam transportam (83,5%) un pārtikas preču veikalam (80,7%), liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veiktā ienākumu un dzīves apstākļu apsekojuma datu analīze.
Saskaņā ar apsekojuma datiem turpat visas mājsaimniecības (99,3%) izmanto pārtikas preču veikala un primārās veselības aprūpes (96,3%) pakalpojumus.
33,2% mājsaimniecību sagādāja grūtības piekļuve primārās veselības aprūpes pakalpojumiem.
Savukārt 2012. gadā mājsaimniecībām laukos vislielākās grūtības bija piekļūt bankas pakalpojumiem un primārajai veselības aprūpei. Kaut arī bankas pakalpojumus izmantoja 75,1% lauku mājsaimniecību, 49,2% no tām bija grūtības piekļūt šim pakalpojumam. Turklāt 45,8% lauku mājsaimniecību bija grūtības piekļūt primārās veselības pakalpojumiem.
Salīdzinot ar citiem Latvijas reģioniem, Vidzemē bija visvairāk mājsaimniecību, kuras izmantotajiem pakalpojumiem piekļuva ar grūtībām – pārtikas preču veikalam (30,7%,), bankai, tai skaitā, internetbankai (36,6%), pastam (37,5%) un sabiedriskajam transportam (28,6%). Vidzemē bija arī vislielākais mājsaimniecību īpatsvars (98%), kuras izmantoja primārās veselības aprūpes pakalpojumus, un 42,5% no tām bija grūtības piekļūt veselības aprūpei.
Savukārt Pierīgā bija vislielākais mājsaimniecību skaits (20,9%), kuru bērni apmeklēja pamatskolu. 29,5% no šīm mājsaimniecībām norādīja, ka bērniem (1.-9. klašu skolēniem) bija grūtības nokļūt līdz skolai.
2012. gada ienākumu un dzīves apstākļu apsekojumā mājsaimniecībām bija jānovērtē, vai tām ir ērti piekļūt tādiem pakalpojumiem kā pārtikas preču veikali, bankas (t.sk. internetbankas), pasts, sabiedriskais transports, primārās veselības aprūpes iestādes, ņemot vērā pakalpojumu sniedzēju darba laiku, atrašanās vietu un nokļūšanas iespējas pie tiem, piem., transporta satiksmi, ceļus, speciālu ēku aprīkojumu iedzīvotājiem ar īpašām vajadzībām u.c. 18,1% mājsaimniecību, kurās bija skolas vecuma (1.-9. klases) bērni, novērtēja arī piekļuvi pamatskolai.
Apsekojumā aptaujāti 6,5 tūkstoši mājsaimniecību un intervēti 13 tūkstoši vismaz 16 gadus veci respondenti.