Afganistānai piešķirtā donorvalstu nauda un būvniecības jaudu iztrūkums ir ēsma Latvijas biznesam, ja vien var pārvarēt bailes, trešdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
«Afganistāna ir lielo iespēju zeme, ja vien var pārvarēt bailes par savu drošību, jo tieši tāpēc faktiski nav konkurences, kaut arī ir milzīgas iespējas,» tā pēc vizītes Afganistānā sarunā ar DB atzīst ekspremjers un uzņēmējs Māris Gailis.
Viņš vizītē pārstāvējis sakaru iekārtu ražošanas a/s SAF Tehnika un IP televīzijas kompāniju Veset, tomēr uzskata, ka vislielākās iespējas šobrīd paveras būvniekiem civilo, infrastruktūras un arī militāro objektu būvē, jo Afganistānas atjaunošanai pēc vairāk nekā 30 gadu karadarbības ir vajadzīgas celtniecības jaudas. «Atsevišķs stāsts ir par militārām būvēm, kur konkrētos termiņos paredzēts ar nocietinātām būvēm noklāt visu valsts teritoriju,» norāda M. Gailis.
Vairāku celtniecības kompāniju līdzīpašnieks Guntis Rāvis atzina, ka uzņēmumu speciālists piedalījās šajā vizītē, tomēr sīkākus komentārus atteicās sniegt.
«Tikai 2012. gadam ASV armija viena pati ir atvēlējusi aptuveni 4 miljardus ASV dolāru, bet ir taču arī Eiropas Savienības un atsevišķu valstu - Itālijas, Dienvidkorejas utt. atvēlētās palīdzības programmas,» uzsver M. Gailis un turpina: «Šobrīd ASV armija ir tā, kura finansē šo armijas vajadzībām nepieciešamo fortifikācijas būvju izveidi, kuras pakāpeniski tiks nodotas Afganistānas armijas pārziņā.» Tiesa, šādu objektu būvniecībai ir sava specifika - sākotnēji tiek veikta apbūvējamās teritorijas atmīnēšana, izveidota ūdens ņemšanas vieta, teritorija tiek apbūvēta ar aptuveni 4m augstu žogu ar šaujamtorņiem un tad žoga iekšpusē tiek būvētas samērā vienkāršas vienstāvu vai divstāvu kazarmu, noliktavu un citas nepieciešamās ēkas. Celtnieku sargāšanai varot nolīgt arī privātas apsardzes kompānijas. «Vizītes laikā izskanēja informācija, ka no šādiem pasūtījumiem varot «izcelt» pat 30% peļņas pret kopējo apgrozījumu,» par iespējamās rentabilitātes līmeni stāsta M. Gailis.