Augstākās tiesas (AT) Civillietu tiesu palāta šodien atcēla lēmumu par tiesvedības apturēšanu AS Latvijas Kuģniecība (LK) prasībā pret bijušajiem uzņēmuma valdes un padomes locekļiem par 9,88 miljonu latu zaudējumu atlīdzināšanu.
Kā norāda AT preses sekretāre Baiba Kataja, šis ir jautājums nodots jaunai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā. Apgabaltiesa maijā apturēja tiesvedību lietā.
LK celtajā prasībā atbildētāju statusā ir Imants Sarmulis, Andris Linužs, Raivis Veckāgans, kā arī LK bijušie padomes locekļi Māris Gailis, Kārlis Boldiševics, Guntis Ločmelis, Uldis Pumpurs, Olga Pētersone, Vladimirs Solomatins, Ansis Sormulis, Normunds Staņēvičs, Andris Vilcmeiers, Svens Zālītis, Miks Ekbaums un Vladimirs Koškuls.
Advokātu biroja Grīnvalds un partneri sabiedrisko attiecību konsultants Jānis Jekševics iepriekš norādīja, ka LK izmantoja nepārliecinošus argumentus, kas turklāt ir pretrunā ar Civilprocesa likumu, mēģinot apturēt pašu ierosināto tiesvedību. «Mēs pastāvam uz to, ka lietas izskatīšana ir jāturpina un jānoved līdz spriedumam saprātīgā termiņā, un izsakām pārliecību, ka tāds pats būs arī tiesas viedoklis un lēmums,» uzsver Gaiļa un citu LK bijušo padomes un valdes locekļu pārstāvis zvērināts advokāts Guntars Precinieks.
Kā galvenais arguments tiesvedības apturēšanai tika minēta paralēli notiekošā tiesvedība citā civillietā, kurā AS Ventspils nafta (VN) vērsusies pret vairākām juridiskām personām, tostarp savu meitaskompāniju LK par VN akciju iegādes darījuma atzīšanu par nelikumīgu. Atbildētāju pusei nav saprotami šādas rīcības motīvi, jo acīmredzot šīs divas civillietas nav saistāmas pēc būtības - lietās ir pilnīgi citi atbildētāji, kā arī strīda priekšmets.
Jekševics iepriekš informēja, ka Gailis pērn bija iesniedzis AT pierādījumus un pieteikumu pret LK par zaudējumu nodrošināšanu 2,8 miljonu latu apmērā. Gailis uzskata, ka saskaņā ar demokrātisko valstu tiesu praksi arī prasītājam - LK - ir jāuzņemas finansiāla atbildība par savu rīcību un jāiemaksā depozītā atbilstoša naudas summa, kas nodrošinātu pirms tiesas galīgā lēmuma ar mantas un naudas apķīlāšanu atbildētājam radīto zaudējumu kompensēšanu nākotnē.
«Mūsu laikā kuģošanas nozarē iesākās pamatīga krīze, kas loģiskā kārtā radīja zaudējumus. Diemžēl iekūlos nepatīkamā situācijā, jo jau iepriekšējā valde un padome tika vainota krāpnieciskos darījumos. Loģiski, ka, viņiem pārņemot varu, dabūjām precīzi tos pašus pārmetumus atpakaļ. Esam vai neesam vainīgi, to pateiks tiesa, bet visi pārmetumi šķiet pupu mizas,» toreiz uzsvēra Gailis.
Viņš skaidroja, ka jaunie akcionāri liekot atmaksāt algas, jo «mēs paši tās esot sev noteikuši, taču tās ir pilnīgas muļķības, jo nomainījām iepriekšējo padomi, kurai bija tāda pati alga plus piemaksas». Procesa laikā esot mēģināts uzlikt iepriekšējās LK vadības locekļu mantai arestu, bet pirmajā instancē šo lūgumu noraidīja. «Katrā ziņā nevaru iedomāties, kā viņi varētu uzvarēt,» sacīja Gailis.