«Man sacīja, ka neviens pasaulē nespēj izgudrot mākslīgo zirnekļu tīklu – zirnekļu zīdu. Un tas man kļuva par zinātnisku izaicinājumu,» intervijā DB stāsta biofiziķis Tomass Šaibels no Vācijas – Eiropas patentu iestādes rīkotā konkursa «Gada izgudrotājs» finālists.
Tomass, kuru dēvē par «cilvēku-zirnekli,» spēja rūpnieciskā mērogā sintezēt spēcīgu olbaltumvielu, kas līdzīga zirnekļa diega materiālam. Zirnekļu zīds ir viens no visizturīgākajiem materiāliem pasaulē, tas ir piecas reizes spēcīgāks nekā tērauds. Lai to pārrautu, nepieciešams daudz enerģijas.
T. Šaibels spēka mākslīgi nokopēt dabas brīnumu, tam izmantojot zirnekļa zarnu materiālu ar modificētu genomu, kas ieprogrammēts tā, lai spētu ražot zirnekļa zīda proteīnus. No iegūtā diega tiek ražoti īpaši spēcīgi zīda pavedieni. Saskaņā ar Šaibela teikto, šķiedru ražošana aizņēma 10 gadus.
T. Šaibela izgudrojums paver pilnīgi jaunas iespējas medicīnas preču, tekstilmateriālu, kosmētikas un citu produktu ražošanā. Mākslīgais zīds jau tiek izmantots progresīvu medicīnas implantu un pat supervieglu sporta apavu ražošanā.
«Mēs sadarbībā ar Adidas radījām sporta apavu prototipu. Sporta apavi, kas ražoti no šī materiāla, ir par 15% vieglāki nekā citi sporta apavi, tie īpaši izstrādāti cilvēkiem, kas nodarbojas ar skriešanu. Tas ir tādēļ, ka šie apavi faktiski ir izgatavoti no proteīna. Ja tās jums nepatīk, jūs vienmēr varat tās apēst!» joko Tomass.
Pētniecības darba laikā Tomass iegādājās aptuveni 100 Eiropas patentu. «Mums ir savi noslēpumi, mums tie ir jāaizsargā, taču mūsu konkurenti nevar nodrošināt tādu pašu spēcīgu šķiedru. Arī ar patentiem mēs neatklājam visu,» viņš saka. Saņemot pirmos patentus un pēc platformas izveides, kur tika prezentēti viņa izgudrojumi, Tomass saņēma aptuveni 200 uzņēmumu piedāvājumus par sadarbību. «Tas bija pagrieziena punkts manā zinātniskajā karjerā, jo izdomāju, ka varbūt mēs varētu turpināt attīstīt produktu paši. Man bija nepieciešama komanda, arī biznesa ziņā. Tādējādi 2008.gadā Minhenē mēs izveidojām savu kompāniju AmSilk,» viņš atminas.
Komanda ir ārkārtīgi svarīga, viņš piebilst. «Darba gaitā mums nepieciešams daudz ekspertīzes, tādēļ mana komanda sastāv no biologiem, bioķīmīķiem, ķīmiķiem, inženieriem, un citiem ekspertiem. Nākotnē komanda tiks papildināta ar cilvēkiem produkta reklamēšanai. Ir jāsavāc labākie cilvēki,» uzsver T. Šaibels.
«Inovācija nenozīmē vienkārši traku ideju, tas ir viss ceļš – no idejas līdz produkta nonākšanai tirgū. Tas notiek diezgan reti, jo vairums inovāciju cieš neveiksmi jau pašā ceļa sākumā. Tas nenozīmē, ka produkts bija slikts – slikts varētu būt, piemēram, mārketings,» uzskata T. Šaibels.