SIA Medusroze valdes priekšsēdētājs Juris Lūsis, nav atmetis cerības iegūt atļauju tirgot augu cigaretes smēķēšanas atmešanai, ziņo laikraksts Dienas bizness.
Lielbritānijas uzņēmums Honeyrose jau vairāk nekā 20 gadus ražo augu cigaretes, kuru mērķis ir veicināt smēķēšanas atmešanu. Šīs cigaretes, saskaņā ar ES direktīvu, netiek apliktas ar akcīzes nodokli, nav klasificējamas kā tabakas izstrādājums un tiek pārdotas aptiekās un veselīgas pārtikas veikalos.
"Trīs gadus es netieku tirgū, atbilstoši šī produkta statusam un lietošanas mērķim. Latvijā šīs cigaretes, kā es uzskatu, tīši un apzināti netiek atzītas pēc savas būtības un tiek iedalītas pie tabakas izstrādājumiem. Produkts nav klasificējams ne kā zāles, ne kā farmaceitisks produkts, tas ir augu produkts jeb fitoterapijas līdzeklis," apgalvo SIA Medusroze valdes priekšsēdētājs J. Lūsis. Viņš arī norāda, ka šīs cigaretes paredzētas tikai smēķētājiem, kas rada nepatiku pret smēķēšanu.
"Pamatojoties uz Latvijas ārstu biedrības iniciatīvu, uzņēmējdarbība tika pārtraukta, norādot uz manu korumpētību," stāsta J. Lūsis. Viņš stāsta, ka lielu interesi apliecības anulēšanā izrādījuši 20 Saeimas deputāti, kuri Sociālo un darba lietu komisijā iestājušies pret augu cigarešu izplatīšanu.
Viņš uzskata, ka neļaujot tirgot šīs cigaretes, tiek pārkāpts ES valstu produktu savstarpējās atzīšanas princips. "Man ir pamats domāt, ka šī produkta nonākšana tirgū tiek kavēta apzināti, jo augu cigaretes ir konkurētspējīgs smēķēšanas atmešanas palīglīdzeklis. Tas ir absurds, ka augu cigaretes pēkšņi vienā valstī kļūst par tabakas izstrādājumu. Visā ES to tirgo aptiekās un klasificē kā augu produktu. Es piekrītu, ka pret to varētu noteikt tādus pašus ierobežojumus kā tabakas izstrādājumiem, bet, zinot kā Latvijā tiek mainīta likumdošana, vai tā tiks izmainīta saprātīgi?," apgalvo J. Lūsis.
Neilgajā darbības laikā SIA Medusroze pārdotajām cigaretēm bijusi liela piekrišana. "Mana negūtā uzņēmējdarbības peļņa, balstoties uz pierādāmajiem apjomiem, ir 300 LVL dienā. Pirmos četrus mēnešus tirdzniecība notika kā ar tabakas izstrādājumu, daļēji likumīgā kārtībā, jo es tās tirgoju bez akcīzes markām, bet ar tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecības licenci," stāsta J. Lūsis. Zināms, ka liela daļa procesu, kas nebeidzas par labu prasītājam, ES tiesās tiek vinnēti. "Tas veicina vēlmi turpināt cīnīties tiesiskā ceļā. Tā vietā, lai valsts atbalstītu uzņēmējdarbību un man kā uzņēmējam būtu iespēja maksāt nodokļus, tiek darīts viss iespējamais, lai uzņēmējdarbība netiktu veikta, un būs tiesas process, kā rezultātā valstij nāksies kompensēt zaudējumus," laikrakstam Dienas bizness apgalvo J. Lūsis.
Visu rakstu lasiet šodien, 22.aprīlī, laikrakstā Dienas bizness. Laikraksta abonenti rakstu var lasīt, klikšķinot šeit.