Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) vēstulē vēršas pie Latvijas amatpersonām, kurā pauž neizpratni par valdības vēlmi noteikt, kādu konkrētu ražotāju programmas valsts pārvaldē drīkst lietot un kādu ne.
Tas neatbilst ES definētajiem brīvā tirgus principiem, uzsver LIKTA, tāpēc 21.oktobrī asociācija savu viedokli nosūtījusi vēstulē premjeram Valdim Dombrovskim un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministram Edgaram Zalānam. Vēstuli parakstījusi LIKTA prezidente Signe Bāliņa.
LIKTA paskaidro, ka asociācija ir iepazinusies ar 12.oktobra premjera rezolūciju, saskaņā ar kuru E.Zalānam tiek lūgts izvērtēt «nepieciešamību, kā arī iespēju valsts pārvaldē pilnībā vai daļēji pāriet uz tādu operētājsistēmu vai datorprogrammu lietošanu, kas nav ASV korporācijas Microsoft Corporation ražojumi, tai skaitā, izvērtēt pāreju uz atklātā pirmkoda operētājsistēmām vai datorprogrammām.»
LIKTA uzskata, ka valstij ir nevis jāsāk cīņa pret Microsoft Corporation vai kādu citu kompāniju, bet gan ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) risinājumiem jāceļ valsts pārvaldes efektivitāte. Tad lieti noderēs gan Microsoft Corporation, gan atklātā pirmkoda programmatūra, gan Oracle, IBM un citu ražotāju produkti − atkarībā no tā, kas ir izdevīgākais un piemērotākais konkrētai sistēmai vai pakalpojumam.
Saskaņā ar RAPLM informatīvo ziņojumu par Microsoft infrastruktūras programmatūras izmantošanas un IT infrastruktūras optimizācijas iespējām ministrijās un citās centrālajās valsts iestādēs, Microsoft, piemēram, operētājsistēmu jomā valsts iestādēs atrodas faktiskā monopolstāvoklī, Db norāda Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) valdes loceklis Edmunds Sprūdžs.
«Valstij ir tiesības izvērtēt to vai strādāt tikai ar viena piegādātāja produktiem, vai izvēlēties alternatīvas,» uzsver E.Sprūdžs.
Viņš arī atgādina, ka LATA vienmēr ir iestājusies par brīvu konkurenci un atvērtiem standartiem IT jomā. Vairāki piegādātāji ļauj palielināt konkurenci un arī piegādāto risinājumu kvalitāti, tādējādi ieguvēji viennozīmīgi ir Latvijas valsts un nodokļu maksātāji. Ja šis solis ir vērsts uz konkurences palielināšanu, LATA to atbalsta.
«Ceru, ka te ir kāds pārpratums, jo rezolūcija šādā formulējumā ir pretrunā ar brīvas un godīgas konkurences principiem. Pie tam tā ir vērsta pret vienu no ļoti nozīmīgiem investoriem Latvijas ekonomikā. Diskusijai par informācijas tehnoloģiju izmantojumu publiskajā sektorā jābūt par valstij ekonomiski izdevīgāko piedāvājumu, nevis konkrētu ražotāju vārdiem. Man šķiet, ka šī rezolūcija neatstās vienaldzīgu arī ASV valdību,» Db akcentē BSA pārstāvis Latvijā Valdis Birkavs.
Grafiki no RAPLM ziņojuma Ministru kabinetam:
Piegādātāju īpatsvars valsts iestādēs.