Lietuvas Banka, kas pagājušajā nedēļā ierobežoja Ūkio bankas darbību, pirmdien nolēmusi to atzīt par maksātnespējīgu un uz visiem laikiem atsaukt šīs bankas darbības licenci, piedāvājot to pārņemt bankai Šiauliu bankas, vēsta portāls Alfa.lt.
Šis risinājums tiek uzskatīts par lētāko no visiem iespējamajiem. Kā pastāstījis Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks, bankai Šiauliu bankas tiks piedāvāts pārņemt «nepiesārņoto» Ūkio bankas aktīvu daļu - apdrošinātos noguldījumus un saistības, kuras iespējams izpildīt.
Uzklausot Ūkio bankas pagaidu administratora Adoma Audicka atzinumus, Lietuvas Bankas valde vairāk nekā trīs stundas garā apspriedē atzinusi, ka šāds risinājums prasītu vismazāk naudas līdzekļu un ļautu lielākajai daļa Ūkio bankas noguldītāju pietiekami īsā laikā atgūt iespējas rīkoties ar bankā esošajiem līdzekļiem un saņemt pakalpojumus. Lai arī tika apsvērts gan lēmums par bankas bankrotu, gan iespēja izveidot «pagaidu banku», atzīts, ka tieši izvēlētais risinājums palīdzētu noguldītājiem saglabāt uzticēšanos banku sistēmas stabilitātei.
Pagaidu administrators norādījis, ka labākajā gadījumā Ūkio bankas klientiem daļa finanšu pakalpojumu būs pieejama jau nākamnedēļ, bet vispār šis termiņš nedrīkst būt ilgāks par 20 darba dienām, rēķinot no šodienas - no licences anulēšanas brīža.
Jau ziņots, ka Lietuvas Banka pagājušajā otrdienā ierobežoja uzņēmēja un Kauņas Žalgiris īpašnieka Vladimira Romanova pārvaldītās Ūkio bankas darbību un iecēla bankas pagaidu administratoru, uzdodot viņam sešu dienu laikā izvērtēt bankas darbības atjaunošanas iespējas un izstrādāt priekšlikumus, kā nodrošināt, lai tiktu izpildītas saistības pret bankas klientiem.
Kā tobrīd izteicās Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs, Ūkio bankas nauda sākusi «kust» pēc tam, kad V. Romanovs atzinis, ka Žalgiris parādsaistības sasniegušas 25 miljonus litu (piecus miljonus latu) un viņš nolēmis to pārdot kluba veterāniem.
Svētdien V. Vasiļausks medijiem pastāstīja, ka, salīdzinot Ūkio bankas aktīvus un saistības, auditori fiksējuši aptuveni vienu miljardu litu (204 miljonu latu) iztrūkumu.