Lielākie lauksaimnieciskās produkcijas ražotāji nemierā ar iecerēto naudas sadali nākamajam plānošanas periodam.
Biedrības Zemnieku saeima vadība uzskata, ka Lauku attīstības programmai (LAP) paredzētā finansējuma sadalē vairāki jautājumi ir diskutabli. Turklāt šobrīd redzams, ka nauda tiks sadalīta katrai jomai «pa bišķītim», bet tas nevairos kopējo ekonomisko labumu. Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji gan mierina, ka plāna izstrāde turpinās un punkts vēl nav pielikts.
Vislielākās sadursmes starp lauksaimniekiem un ZM ir par tā saucamās pārstrādes naudas sadali un pamatprincipiem. «Tā kā nākamo septiņu gadu laukā viena no naudas prioritātēm ir primārā ražošana un tās attīstība, tad iespēja atbalstīt pārtikas pārstrādi ir tikai, kā saka ES, caur primāro ražotāju vajadzībām. Tātad, ja tiek pamatots – lai attīstītos primārie ražotāji jeb zemnieki, nepieciešami ieguldījumi pārtikas pārstrādē, tad var atbalstīt arī šādas investīcijas,» skaidro Zemnieku saeimas (ZSA) priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja.
Tādēļ arī visas lauksaimnieku organizācijas parakstījušas kopīgu vēstuli ZM ar aicinājumu kā pamata kritēriju pārstrādes uzņēmumu atbilstībai LAP programmu līdzdalībai noteikt 70% vietējo izejvielu izmantošanu ražošanā. Tas nozīmē – uz programmu nevarētu pretendēt tādi uzņēmumi, kas, piemēram, ražo apelsīnu džemu, jo apelsīnus Latvijā neaudzē, vai marinētus gurķīšus, ja gurķi iepirkti Polijā vai Ungārijā, vai gaļas pārstrādes uzņēmumi, kas saražo daudzus desmitus tonnu gaļas izstrādājumu un no Latvijas audzētājiem iepērk pāris dzīvnieku gadā.
«Diemžēl pārstrādes lobijs ir gana spēcīgs, un, neskatoties uz to, ka regulas punkti skaidri ir definējuši, pie kādiem nosacījumiem pārstrāde ir atbalstāma, ZM šim lobijam pakļaujas un jauno programmu plāno gatavot ar nosacījumu, ka atsevišķos sektoros, tostarp tādos, kur ir ļoti lielas problēmas nevienādo konkurences apstākļu ietekmē ar kaimiņvalstīm un liels pelēkās ekonomikas īpatsvars, uz atbalstu varēs pretendēt uzņēmumi, kuri pēdējos gadus no Latvijas zemniekiem ir iepirkuši vien 20–30% no izejvielām,» skaidro M. Dzelzkalēja.