Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) no putuģipša un šķiedraugiem radīts jauns kompozītbūvmateriāls. Tāpat veikta šķiedraugu materiālu īpašību, pielietojuma izpēte un ieteikumu sagatavošana ieviešanai.
Jaunie kompozītbūvmateriāli radīti projekta «Jaunu kompozītbūvmateriālu izstrāde uz putuģipša bāzes ar šķiedraugu stiegrojumu un no tiem veidotu sistēmu pētījumi» ietvaros. ERAF projekts norisinājās no 2011. līdz 2013. gadam profesora Jura Skujāna vadībā.
Projekta ietvaros tika veikti pētījumi par šķiedraugu audzēšanu un fizikāli bioķīmiskajām īpašībām, pētījumi par šķiedraugu smalcināšanu un to fizikāli mehāniskajām īpašībām, tika veikta putuģipša sastāva optimizēšana kompozītbūvmateriālu izgatavošanai, kā arī kompozītbūvmateriālu izgatavošana un to īpašību pētījumi un izvērtētas kompozībūvmateriālu pielietošanas iespējas konstruktīvajās sistēmās. Rezultātā tika izstrādāts jauns kompozītbūvmateriāls uz putuģipša un kaņepju spaļu bāzes, ar tilpummasu 250-300 kg/m3, siltumvadīstspējas koeficientu robežās no 0,07 līdz 0,08 W/(m K).
Kompozītbūvmateriālam ir viegli izgatavošanas tehnoloģijā mainīt blīvumu, variējot stiprību, siltumvadītspēju un skaņas absorbciju. No siltumfizikālā viedokļa īpaši perspektīvs ir blīvumu diapazons no 250 – 400 kg/m3. Piemēram, šajā blīvumu diapazonā, izstrādātajam materiālam, salīdzinot ar tīru putuģipsi, siltumvadītspēja vidēji uzlabojas par 3-4%, sasniedzot pie blīvuma 250 kg/m3 tāda plaši pazīstama materiāla kā fibrolīts siltumvadītspēju. Materiāls uzrāda arī labus rezultātus ugunsdrošības testos. Minētās īpašības dod iespēju jauno kompozītbūvmateriālu būvniecībā izmantot vienlaicīgi kā skaņas un siltuma izolācijas materiālu, informē universitātes pārstāvji.