Lauksaimniecība, būdama viena no valsts ekonomikas stūrakmeņiem, darba tirgū nodrošina stabilu pieprasījumu pēc speciālistiem, LLU veido jaunas programmas un mērķē uz ārvalstniekiem, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) piedāvā mācību programmu klāstu, kas orientētas galvenokārt uz Latvijas lauku ilgtspējīgu attīstību. LLU ir nozīmīga loma visas tautsaimniecības attīstībā, jo tā sagatavo lauksaimniecības, veterinārmedicīnas, pārtikas tehnoloģijas, mežsaimniecības un kokapstrādes speciālistus, atzīst LLU rektore Irina Pilvere, uzsverot, ka šīs ekonomikai tik svarīgās jomas nevar pilnvērtīgi attīstīties bez LLU absolventiem. «Pirms desmit gadiem, pirms Latvijas iestāšanās ES nozarei bija samērā zems prestižs, paši lauksaimnieki savus bērnus nesūtīja mācīties uz LLU, jo lauksaimniecībā neredzēja biznesa iespējas,» viņa saka. Situācija ir krasi mainījusies. «Nozare ar tiešajiem maksājumiem un lauku attīstībai paredzētām atbalsta programmām ir sakārtota, kļuvusi konkurētspējīga. Sabiedrības priekšstats ir mainījies, vairs netiek uzskatīts, ka laukos jābrien pa dubļiem ar gumijas zābakiem, nozare ir moderna, ienāk mūsdienīgas tehnoloģijas, tāpēc nepieciešamas jaunas zināšanas un kompetences,» konstatē rektore. Nozares prestiža celšanās palielina jauniešu interesi par studijām LLU.
Tehnoloģiju pārnese
LLU sadarbība ar uzņēmējiem ir plaša un daudzveidīga. LLU izveidota Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa (TZPN), kuras mērķis ir veicināt zinātnieku un komercsabiedrību sadarbību, intelektuālā īpašuma aizsardzību un pētniecības rezultātu komercializāciju. Sadarbībā ar uzņēmējiem ir radīti vairāki projekti, kuri šobrīd ir komercializēti. SIA Lat Eko Food piedāvā dārzeņu biezeņus bērniem Rūdolfs, kas no augstvērtīgām Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības izejvielām tapuši sadarbībā ar LLU zinātniekiem, stāsta I.Pilvere. Uzņēmēju, pārtikas tehnoloģiju zinātnieku, TZPN sadarbība norisinājusies visos ķēdes posmos. «SIA Lat Eko Food darbība no biznesa idejas līdz uzbūvētai ražotnei 2014. gadā ir lielisks rezultāts uzņēmēju un zinātnieku veiksmīgai sadarbībai, kas aizvien tiek turpināta, papildinot produkcijas klāstu ar jauniem produktu veidiem,» stāsta I.Pilvere.
LLU zinātnieki sadarbojas ar Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) par sausās uzturdevas izstrādi Latvijas karavīriem. «Viņi izstrādāja sabalansēta uztura ēdienkartes sausajām uzturdevām un piemeklēja attiecīgos specifiskos iepakojumus, rezultātā NBS vairs neiepērk sausās uzturdevas ārvalstīs,» norāda I.Pilvere.
Visu rakstu Tautsaimniecības barometrs lasiet 26. maija laikrakstā Dienas Bizness.