Latvijas uzņēmēju noskaņojums, vērtējot valsts ekonomisko stāvokli kopš 2004. gada, ir piedzīvojis dramatisku kritumu un pirmo reizi kļuvis pesimistisks, liecina uzņēmēju lietišķās aktivitātes pētījums – Parex index, ko sadarbībā ar sabiedrisko pētījumu uzņēmumu SKDS veic Parex banka.
Pēdējā ceturksnī uzņēmēju noskaņojums ir piedzīvojis lielāko kritumu kopš indeksa izveides – par 4,47 punktiem un no piesardzīga optimisma noslīdējis zem neitrālā vērtējuma sliekšņa (47,47 punkti), par ko tiek uzskatīta 50 punktu atzīme.
Pētījums liecina, ka uzņēmēji ekonomiskās situācijas pasliktināšanos valstī paredzēja jau 2007. gada pirmajā ceturksnī, kad indekss piedzīvoja otru būtiskāko vērtības samazināšanos kopš mērījumu uzsākšanas (-3,32 punkti). Kopš 2007. gada sākuma piecus ceturkšņus pēc kārtas uzņēmēju noskaņojums ir nemitīgi pasliktinājies. Šajā periodā tas ir nokrities par 13,42 punktiem.
Piesardzīgu pozitīvisma devu joprojām sniedz uzņēmēju nākotnes redzējums, kas liecina lai arī par nelielu, tomēr zināmu optimismu. Nākotnes indekss (prognoze tuvākajiem sešiem mēnešiem) līdz šim gandrīz vienmēr ir bijis optimistiskāks par tagadnes indeksu, tomēr jāņem vērā, ka arī tas pēdējos piecus ceturkšņus nemitīgi ir samazinājies un šajā ceturksnī sasniedzis viszemāko rezultātu kopš 2004. gada – 51,17 punkti.
Parex index parāda, ka ekonomiskā stāvokļa vērtējums pēdējā ceturksnī ir samazinājies visās 26 uzņēmēju grupās, kas tiek analizētas pētījumā. Tajā skaitā nozīmīgāko samazinājumu pēdējā ceturksnī ir piedzīvojuši lielie uzņēmumi – uzņēmumos, kuros darbinieku skaits pārsniedz 250 cilvēkus, indekss ir samazinājies par 8,29 punktiem, savukārt uzņēmumos ar lielāko apgrozījumu (Ls 1 000 001 un vairāk) indeksa kritums pēdējā ceturksnī ir bijis 6,23 punkti. Tas liecina, ka ekonomikas attīstības tempu samazināšanās un augstā inflācija lielos uzņēmumus pēdējā ceturkšņa laikā ir ietekmējusi ļoti būtiski.
Nozīmīgs kritums pēdējā ceturksnī ir bijis uzņēmumiem ar dalītu vietējo un ārzemju kapitālu (-7,73 punkti), kā arī ražošanas sfēras uzņēmumiem (-5,81 punkts). Savukārt viszemākos kopējos indeksa rezultātus starp uzņēmēju grupām šobrīd uzrāda pagastu un lauku apvidu uzņēmēji (44,97 punkti), kā arī būvniecībā strādājošie uzņēmumi (44,99). Vienīgā uzņēmēju grupa, kas ir saglabājusi pozitīvu vērtējumu, ir uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu (50,63 punkti), tomēr arī šis rezultāts ir zemākais kopš 2004. gada.
Līdzīgi kā uzņēmēju grupās, samazinājumu ir piedzīvojuši arī visi astoņi apakšindeksi (valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes, nozares ekonomiskās aktivitātes, konkurences nozarē, uzņēmumu apgrozījuma, rentabilitātes, finansiālā stāvokļa, darbinieku skaita un investīciju apjoma vērtējums). Turklāt šajā ceturksnī visiem apakšindeksiem ir zemākās vērtības kopš Parex index izveides.
Joprojām negatīvo līderību turpina vispārējās ekonomiskās aktivitātes vērtējums, kas pēdējā ceturksnī ir piedzīvojis kritumu par 9,83 punktiem, sasniedzot tikai 35,41 punktu. Šī apakšindeksa vērtība ir nemitīgi kritusies kopš 2006. gada nogales, un nu jau trīs ceturkšņus pēc kārtas tas ir viszemāk novērtētais apakšindekss.
Vienīgais apakšindekss, kas pēdējā ceturksnī saglabājis pozitīvu rezultātu, ir konkurences vērtējums pārstāvētajā nozarē (53,38 punkti), prognozējot konkurences palielināšanos uzņēmumu vidū.