Visai labie makroekonomiskie rādītāji tomēr nav gana labi, lai drīkstētu atslābt, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Divi jaunākie ziņojumi par ekonomikas faktoriem iezīmē Latvijas problēmu loku no augstiem nodokļiem līdz neefektīvām tieslietām un inovāciju atpalicību pa vidu. Tā Pasaules Ekonomikas foruma veidotajā Globālās konkurētspējas indeksā (GKI) 2015.‒2016. gadam Latvija pirmajā vietā starp 140 vērtētajām valstīm ir tikai vienā pozīcijā – samērā veselīgā inflācijā ar 0,7% rādītāju. Tiesa, arī šo pirmo vietu mēs šogad dalām ar Igauniju, un vēl gadu iepriekš, kad cenu līmenis bija sastinguma stāvolī, Latvijai šai kategorijā GKI bija 68. vieta. Kopumā Latvija GKI piedzīvojusi kritumu par divām pozīcijām līdz 44. vietai.
Arī Eiropas Komisijas ziņojumā par nodokļu reformām ES dalībvalstīs 2015. gadā Latvijas pozīcija ir mēreni laba. Kopumā nākas spriest, ka Latvija pašlaik atrodas nosacītā starpstāvoklī un kā maza un atvērta ekonomika to diez vai drīkst ilgstoši atļauties. Stagnējošas un neskaidras apkārtējās ekonomiskās vides apstākļos pie galvenajiem tirdzniecības partneriem acīmredzams risinājums ir pašmāju iekšējo resursu mobilizācija lielākai efektivitātei, un tas diemžēl nenotiek visos izšķirīgajos parametros.
Līdzīgi «zirnekļi»
Ja salīdzina 12 galvenos GKI rādītājus, tad «zirnekļveidīgajā» grafikā visu Baltijas valstu rādītāji veido līdzīgu ģeometriju, tomēr Igaunijas ekonomiskā kontūra visvairāk atbilst attīstītajām ekonomikām, un makroekonomiskās vides rādītājā tās ievērojami pārsniedz. Mūsu ziemeļu kaimiņi Pasaules Ekonomikas foruma vērtējumā no Baltijas arī vienīgie ir vairāk attīstīto valstu grupā, kas vieno inovācijās balstītas ekonomikas.
Dramatiska ir Latvijas un Igaunijas starpība augsto tehnoloģiju iepirkumos publiskajā sektorā – 100. un 20. vieta pasaulē.
Visu rakstu Latvijas ekonomika starpstāvoklī lasiet 2. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.