Augi ziemu pārcietuši labi vai pat izcili, bet labas ražas prognozes bremzē bažas par laikapstākļu «atriebību» pavasarī, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Kopumā augļkopji un lauksaimnieki maigo ziemu vērtē ar dalītām jūtām. «Nopirku slēpes, bet sniega nav jau otro gadu! Bet augļkokiem – ziema kā paradīzē,» atzīst augļkopības saimniecības Akmentiņi Lietuvas pierobežā saimnieks Jānis Baltiņš, kurš saimnieko kopā ar Daci Drošprāti, saimniecības Gaidas īpašnieci. Pēc šādas ziemas arī raža sagaidāma laba, norāda J. Baltiņš. Latvijas Augļkopju asociācijas, kas apvieno 400 lielāko Latvijas augļkopju, konsultants par jautājumiem ābolu audzēšanā Guntis Ofkants vērtē, ka ziema parasti nepaiet pilnīgi bez sekām, tāpēc daba vēl varot paņemt savu daļu.
Šogad ražai vajadzētu būt 150 līdz 160 tonnu lielai, prognozē J. Baltiņš. Ja daba dos lielas ražas, vai noslīdēs Latvijas ābolu cena? «Nē, Latvijas augļkopji vietējo tirgu vēl desmit vai 20 gadus nepiepildīs, jo ražojam smieklīgi maz. Daudziem liekas, ka augļkopība ir grūta un problemātiska. Lai arī audzēt ābolus ir daudz rentablāk nekā graudus. Jā, vainagu veidošana sava ziņā ir māksla, bet iemācīties var visu,» uzskata J. Baltiņš. No rudens ražas vēl daži konteineri ābolu atlikuši, kā arī tiek ražota un tirgota ābolu sula. Āboli parasti tiek realizēti līdz marta beigām, taču augļu uzglabāšana īpašā mikroklimatā nav lēts prieks. Augļu nams Pūrē uzcēlis augļu glabātuvi, bet otru glabātavu – 500 tonnām augļu – kooperatīvs iecerējis būvēt Akmentiņos.
Vairākus gadus J. Baltiņa un D. Drošprātes saimniecības apgādā apkaimes skolas no Tērvetes līdz Jelgavai programmai Skolas auglis, gadā skolēni apēd aptuveni 10 tonnu ābolu. «Manuprāt, lielveikali ir laupītāji – ar viņiem pa tiešo nelielām saimniecībām sadarboties ir neiespējami. Mani neapmierina viņu nosauktā cena un izbrīna audzētājiem nedraudzīgās prasības,» piebilst J. Baltiņš. Abas saimniecības iemanījušās augļus rudenī novākt pat no pavasarī stādītiem augļkokiem. «Šajā biznesā svarīgs ir kvalitatīvs stādmateriāls, ko pamatā iegādājāmies Lietuvā. Latvijā nav iespējams nopirkt stādus, ja vajag lielu daudzumu. Turklāt cena lietuviešu stādiem ir labāka,» skaidro J. Baltiņš.
Plašāk lasiet rakstā Ziemai žoklis vēl nav aizcirties piektdienas, 13. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!