Trīs lielās universālās bankas un divi dabiskie monopoli - Latvenergo un Latvijas gāze - ir Latvijas pieci vērtīgākie uzņēmumi, kuru kopējā vērtība pārsniedz 2,33 miljardus latu.
Šādus secinājumus izdarījuši korporatīvo finanšu kompānijas LAIKA STARS vērtēšanas eksperti, pirmoreiz nosakot Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 100.
Pārbaudīta pieeja
Jaunā pētījuma ietvaros LAIKA STARA vērtēšanas eksperti ir noteikuši nozīmīgāko uzņēmumu tirgus vērtību, balstoties uz publiski (Lursoft) pieejamo informāciju par tiem, un uzskata, ka līdz ar to iegūto rezultātu atbilstību var vērtēt apmēram 70-75% robežās. «Līdzīgi kā veidojot ikgadējo miljonāru TOP, kur atsevišķo cilvēku «vērtības» pamatā ir šiem cilvēkiem piederošie īpašumi - biznesi, tā arī šī projekta ietvaros mēs vērtējam uzņēmumu sekmes 2006. gadā,» saka LAIKA STARA valdes priekšsēdētājs Vadims Jerošenko, atzīmējot, ka vērtējumā tiek aptverti visi Latvijā reģistrētie uzņēmumi. Vērtēšanas metodikas ziņā LAIKA STARS paļāvies uz jau pārbaudītu pieeju - tirgus datu salīdzināšanas paņēmienu, kura ietvaros novērtējums ir balstīts uz uzņēmuma pašreizējo darbību, to salīdzinot ar konkrētās nozares nesenos pirkšanas vai pārdošanas darījumos iesaistītiem uzņēmumiem. Vērtējamo uzņēmumu saraksts izveidots saskaņā ar Lursoft informāciju, izvēloties Latvijā zin��mus, pēc darbības apjomiem ievērojamus un perspektīvus uzņēmumus. Tā kā vērtības rezultātus ietekmē gan finanšu rezultāti, gan uzņēmuma pārstāvētā nozare, sākotnējā atlasē iekļauti 150 finansiāli spēcīgākie uzņēmumi, no kuriem tad arī veidots TOP 100. Oktobris ir laiks, kad finanšu pārskatus par iepriekšējo gadu ir iesnieguši visi uzņēmumi, un līdz ar to vērtības rezultāti uzņēmumiem raksturo situāciju, kādā tie atradās 2006. gada 31. decembrī - visiem TOP iekļautajiem ir vienots atskaites punkts (izņēmums - firmas, kuru finanšu gads noslēdzas jūnija beigās).
TOP līderi
Faktiski jārunā par saraksta līderu sešnieku, jo piektās un sestās vietas ieņēmējus - AS Latvijas gāze un SIA Latvijas Mobilais telefons - šķir tikai 3 milj. Ls. Līdz ar to līderu loks aptver trīs bankas, divus dabīgus monopolus un tikai vienu privātu uzņēmumu, kas šobrīd strādā konkurences apstākļos. LAIKA STARA eksperti norāda: lai gan Latvijā nereti tiek runāts par vadošo banku trijnieku (SEB Unibanka, Hansabanka un Parex banka), tomēr no iegūto vērtību rezultātu viedokļa Hansabankas straujā izaugsme 2006. gada laikā ir ļāvusi tai iegūt gandrīz neaizsniedzamu 1. vietu, par vairāk kā 50% apsteidzot tuvāko sekotāju - tiešo konkurentu SEB Unibanku. Nozīmīgākais valsts uzņēmums Latvenergo ieņem 3. vietu, bet ārpus līderu pulciņa palikušais, bet aktīvi apspriestā valstij daļēji piederošā SIA Lattelecom ar 311 milj. Ls vērtību ieņem 7. vietu TOP. LAIKA STARS īpaši norāda: šī vērtība nav salīdzināma ar publiski minēto iespējamo privatizācijas cenu, jo LAIKA STARA veiktā novērtējuma ietvaros uzņēmumu vērtība tiek balstīta uz vēsturiskajiem finanšu rezultātiem.
Vērtību «pārsteigumi»
Uzņēmumu vērtības aprēķini sagādājuši arī vairākus citus pārsteigumus: tā, piemēram, VAS Latvijas Valsts meži, kas, neraugoties uz milzīgo mežu vērtības potenciālu, ieņem vien 15. vietu TOP, jo uzņēmuma finanšu rādītāji nepilnīgi atspoguļo tam piederošo mežu eventuālo vērtību (aktīvi nav pārvērtēti, neto apgrozījums un peļņa veidojas no cirsmu realizācijas, kas aptver vien nelielu daļu kopējo aktīvu). SIA Maxima Latvija ir apsteigusi RIMI Latvia, neraugoties uz mazāku tirgus daļu un citiem apsvērumiem, kas RIMI liek uzskatīt par Latvijas mazumtirdzniecības tirgus līderi. Tajā pašā laikā no finanšu radītāju viedokļa Maximai ir pārliecinoši peļņas rezultāti, augsts pašu kapitāls, kā arī tikai par 7% mazāks neto apgrozījums, kas arī nosaka vērtības pārsvaru.
Simtmiljonu «klubiņš»
LAIKA STARA vērtēšanas ekspertiem interesants ir šķitis arī uzņēmumu skaits, kuru vērtība pārsniedz 100 milj. Ls, un šādu uzņēmumu ir 23, kas ir augsts rādītājs ģeogrāfiski nelielai valstij Latvijai. Šo 23 vērtīgāko uzņēmumu kopējā vērtība ir 5,6 mljrd. Ls, kamēr kopējā TOP 100 uzņēmumu vērtība veido 8,5 miljardus latu. V. Jerošenko atzīst: ««Simtmiljonu klubiņā» ierindojas astoņas bankas, septiņi dabīgie monopoli, savukārt pārējie dalībnieki pārstāv dažādas tautsaimniecības nozares, līdz ar to varam secināt, ka par starptautiski nozīmīgu kompāniju izaugt ir iespējams arī Latvijā, ja uzņēmums savā attīstībā balstās vismaz uz trim vaļiem - skaidru attīstības stratēģiju un orientāciju uz eksportu, finanšu resursu pieejamību, personāla resursu nodrošinājumu.»
Vadošās nozares
Visplašāk TOP ir pārstāvēti uzņēmumi, kas saistīti ar pasažieru un/vai kravu pārvadājumiem (kopā 17), atbalstot vispārējo viedokli par Latviju kā par tranzīta valsti. Gandrīz tikpat plašu pārstāvniecību ir izveidojis banku sektors (15), kurš TOP ir deleģējis lielāko daļu no Latvijā reģistrētajām bankām. Arī šis apstāklis nav nejaušs, ja mēs ņemam vērā, ka tieši bankas ir tās, kas veicina kopējo tautsaimniecības izaugsmi. Skaitliski mazāk ir pārstāvēta pārtikas rūpniecība, mežu nozares un kokapstrādes pārstāvji, kā arī mazumtirgotāji (attiecīgi astoņi un pa septiņiem uzņēmumiem).
Reģionālie līderi
TOPā ir ietverti uzņēmumi, kas izvietoti un biznesu rada visā Latvijā, tāpēc, lai neatstātu bez ievērības kādu no reģioniem, LAIKA STARS izveidojis arī reģionālo TOP, kas ietver katra reģiona vērtīgākos uzņēmumus.Šajā atlasē netika ietverti vadošie uzņēmumi, kuru bizness tiek nodrošināts visā Latvijā (bankas, valsts monopoli), jo tika meklēta saistība ar konkrēto reģionu. Latgales reģiona vadošo uzņēmumu, piemēram, Preiļu siera, Rebir, Ditton pievadķēžu rūpnīcas, Ditton būves neiekļūšana TOP ir izskaidrojama ar šo uzņēmumu rentabilitātes radītājiem un uz citu reģionu vadošo uzņēmumu fona nepietiekamajiem darbības apjomiem. «Kā vērtētāji mēs uzskatām, ka reģionu pārstāvju skaitam nākotnē ir jāpieaug,» komentē V. Jerošenko.
Latvijas vērtīgākie uzņēmumi (Uzņēmums, nozare, Gala vērtība (milj.Ls)):
1. AS Hansabanka, bankas, 718,226
2. AS SEB Latvijas Unibanka, bankas, 464,350
3. VAS Latvenergo (K), enerģētika, 408,275
4. AS Parex banka, bankas, 403, 358
5. AS Latvijas gāze, enerģētika, 337,586
6. SIA Latvijas Mobilais telefons (K), telekomunikācijas, 334,520
7. SIA Lattelecom, telekomunikācijas, 311,449
8. AS Rietumu banka, bankas, 291,013
9. VAS Latvijas dzelzceļš, transports, 267,452
10. AS Latvijas kuģniecība, transports, 241,361
11. AS Aizkraukles banka, bankas, 235,684
12. AS DnB NORD banka, bankas, 172,521
13. SIA Tele 2 holdings, telekomunikācijas, 168,925
14. AS Liepājas metalurgs, metalurģija, 147,274
15. VAS Latvijas Valsts meži, mežu nozare, 140, 476
(K) - uzņēmuma vērtība aprēķināta pēc konsolidētajiem finanšu rādītājiem.