Globālajos piena plūdos slīkst kā Jaunzēlandes, tā pašmāju piena ražotāji; visvairāk cieš tādas valstis kā Latvija, kas daudz saražo un maz patērē, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Sevišķi pēdējā mēneša laikā lasāmās ziņas par Jaunzēlandes piensaimnieku nedienām ar krītošajām piena iepirkuma cenām ir summējušās mēneša kopējos datos. Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, jūlijā piena cenas šai lauksaimniecības industrijai globāli nozīmīgajā ekonomikā ir kritušās par 23,1%, bet pret šo periodu pērn pat vēl vairāk – par 47,6%, atsaucoties uz Austrālijas un Jaunzēlandes bankas ANZ Banking Group cenu indeksu, raksta Financial Times. Tikmēr Latvijā kritums gada laikā ir aptuveni 30% liels, provizoriski rēķina Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes dalīborganizācijas Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks. «Jaunzēlande viennozīmīgi uzdod toni, bet piena plūdi, kuros slīkstam, mums ir kopēji, pateicoties lielajam daudzumam industriālo produktu, ko saražojusi Jaunzēlande un citas piensaimniecības lielvalstis,» paskaidro J. Šolks.
Jaunzēlandes piena fermeriem zināms atspaids ir labās liellopu gaļas cenas, raksta industrijas Īrijas izdevums AgriLand. Piena liellopu izkaušana gada laikā Jaunzēlandē pieaugusi līdz apmēram miljonam lopu jeb par 21%.
Katastrofa tirgū
«Diemžēl piena iepirkuma cena vairs nav galvenais situācijas glābšanas līdzeklis. Tagad virsmērķis ir saglabāt ganāmpulkus un piena apriti, jo vietējais piena produktu patēriņš samazinās vasaras dēļ, eksporta tirgu apgūšana rit lēni un tajā pašā laikā kopējais piena apjoms palielinās,» skaidro J. Šolks. Ar nelielo piena patēriņu Latvijā esam ļoti atkarīgi no industriālo produktu tirgus situācijas pasaulē, kas šobrīd ir katastrofāla, jo sausā vājpiena un sviesta cena ir nokritusi zem šo produktu iepirkuma cenas intervencē. Gan šī brīža, gan prognozējamā piena iepirkuma cena ir par augstu, lai bez zaudējumiem saražotu gan sviestu, gan sauso vājpienu – attiecībā pret intervences cenu. «Saprotot situāciju, ka nozarē viskatastrofālākās sekas atstātu piena aprites samazināšanās, pārstrādes uzņēmumi šobrīd par galveno mērķi ir uzstādījuši piena iepirkuma nodrošināšanu vismaz esošo līgumu ietvaros. Tāpēc lielākā daļa uzņēmumu ir optimizējuši savu iepirkuma sistēmu, kas ir orientēta uz piena ražotāja efektivitātes veicināšanu, konkrēti atkarībā no piena apjoma un kvalitātes tiek noteikta piena iepirkuma cena, strādājot ar katru piena ražotāju individuāli,» atzīmē J. Šolks.
Visu rakstu Latvijā tikai biedē, Jaunzēlandē jau kauj lasiet 5. augusta laikrakstā Dienas Bizness.