2007.gada 4.ceturksnī 65,7 tūkst. cilvēku (5,7% no nodarbināto kopskaita) bija papilddarbs, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Centrālā statistikas pārvalde ir apkopojusi darbaspēka apsekojuma rezultātus par 2007.gada 4.ceturksni.
Ekonomiski aktīvie iedzīvotāji
Ekonomiski aktīvos iedzīvotājus jeb darbaspēku veido nodarbinātās personas un personas, kas aktīvi meklē darbu.
Divas trešdaļas (67,3 %) iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bija ekonomiski aktīvi - vīriešu vidū šis rādītājs bija 73,6%, bet sieviešu – 61,6%. 2007.gada 4.ceturksnī ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits, salīdzinot ar 2006.gada attiecīgo periodu, palielinājies par 3,4%.
Nodarbinātie iedzīvotāji
Par nodarbinātām tiek uzskatītas visas tās personas, kas pārskata nedēļā vismaz vienu stundu veica kādu darbu par samaksu vai ar mērķi gūt ienākumus, peļņu vai arī saražot produkciju personīgajam patēriņam. Nodarbināto skaitā iekļautas arī personas, kuras pārskata periodā dažādu iemeslu dēļ (atvaļinājums, slimība, darbs maiņās, mācības, bērna kopšanas atvaļinājums līdz 3 mēnešiem) nestrādāja, kaut arī tām bija darbs.
Apsekojuma rezultāti liecina, ka kopumā valstī bija nodarbināti 1148,8 tūkst. cilvēku (63,7% no iedzīvotāju kopskaita vecumā no 15 līdz 74 gadiem). Tikai 2,5% no tiem dažādu iepriekš minēto iemeslu dēļ nestrādāja. Salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, 2007.gada 4.ceturksnī palielinājās gan nodarbināto iedzīvotāju skaits (2006.gada 4.ceturksnī tas bija 1101,3 tūkst. cilvēku), gan nodarbināto īpatsvars iedzīvotāju kopskaitā (2006.gada 4.ceturksnī šis rādītājs bija 60,9%).
2007.gada 4.ceturksnī nodarbināto kopskaitā vīriešu bija nedaudz vairāk nekā sieviešu, attiecīgi 51,3 % un 48,7 %.
Likumā paredzētais nedēļas darba laiks ir 40 stundas. Apsekojuma dati liecina, ka gandrīz divas trešdaļas (64,6%) nodarbināto strādāja likumdošanā noteiktās 40 stundas nedēļā, katrs septītais (14,4%) strādāja mazāk par 40 stundām nedēļā (pārsvarā tās bija sievietes), bet katrs sestais (17,8%) - vairāk par oficiālo darba nedēļu (savukārt šajā grupā lielākā daļa bija vīrieši). Tas liecina, ka daudzi cenšas iegūt papildus ienākumus, strādājot ilgākas darba stundas pamatdarbā.
Pavisam valstī nepilnu darba laiku strādājošo bija 70,5 tūkst. cilvēku. Nedaudz vairāk nekā ceturtajai daļai (27,5%) darba dienas ilgumu ietekmēja dažādi personīgi vai ģimenes apstākļi (vajadzēja pieskatīt bērnus, aprūpējamu pieaugušo utml.), sestdaļa (17,2%) nepilnu darba laiku strādājošo mācījās, tādēļ nevarēja veikt darbu ar pilnu slodzi, katrs piektais (20,6%) nepilnu laiku nodarbinātais bija spiests strādāt īsākas darba stundas, jo nevarēja atrast darbu pilnai darba dienai, bet septītā daļa (13,6%) nemaz negribēja strādāt darbu ar pilnu darba laiku.
Pašreizējos ekonomiskos apstākļos visai bieži vienā darba vietā nopelnītā samaksa nav pietiekama, tādēļ iedzīvotāji meklē iespēju papildināt savus ienākumus, strādājot vēl kādu darbu. Apsekojuma rezultāti liecina, ka 2007.gada 4.ceturksnī 65,7 tūkst. cilvēku (5,7% no nodarbināto kopskaita) bija papilddarbs. Taču iespējams, ka to skaits bija lielāks, jo ne visi aptaujātie vēlējās atklāt savu papildienākumu avotu un sfēru, kurā darbojoties tie iegūti.
Iedzīvotājiem iztikas līdzekļi parasti veidojas no dažādiem ienākumu veidiem, tādēļ apsekojuma laikā respondenti bieži uzrādīja vairākus ienākumu avotus. Apkopotie rezultāti liecina, ka būtiskākie no tiem bija darba samaksa – gandrīz trim piektdaļām (58,6%), katram ceturtajam (26,1%) iedzīvotājam atbalstu (gan naudā, gan citādi) sniedza radi, draugi vai ģimenes locekļi, katrs piektais (21,8%) iedzīvotājs saņēma pensiju, septītā daļa (14,1%) saņēma kādu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izmaksātajiem pabalstiem (bezdarbnieka, maternitātes, slimības, apbedīšanas vai citu).
Darba meklētāji
Par darba meklētājiem uzskatāmas personas vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas pārskata nedēļā nekur nestrādāja un nebija pagaidu prombūtnē no darba (atvaļinājums, slimība, u.c.), pēdējo četru nedēļu laikā aktīvi meklēja darbu un darba atrašanas gadījumā bija gatavas tuvāko divu nedēļu laikā sākt strādāt. Pie kam, minētās personas varēja būt vai arī nebūt reģistrētas Nodarbinātības valsts aģentūrā.
Apsekojuma rezultāti liecina, ka 2007.gada 4.ceturksnī Latvijā bija 64,3 tūkst. darba meklētāju jeb 5,3% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem (nodarbinātajiem un darba meklētājiem). Salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, 2007.gada 4.ceturksnī samazinājies gan darba meklētāju skaits (2006.gada 4.ceturksnī tas bija 71,8 tūkst. cilvēku), gan darba meklētāju īpatsvars ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitā (2006.gada 4.ceturksnī šis rādītājs bija 6,1%). Darba meklētāju vīriešu īpatsvars ekonomiski aktīvo vīriešu skaitā valstī 2007.gada 4.ceturksnī bija augstāks nekā sievietēm (attiecīgi ekonomiski aktīvo sieviešu skaitā), veidojot 5,4% un 5,2%. Ceturtā daļa (26,2%) no darba meklētājiem bija ilgstošie darba meklētāji.
Četrām piektdaļām (80,8%) darba meklētāju bija iepriekšējā darba pieredze. Jāatzīmē, ka apsekojumā saskaņā ar starptautisko metodoloģiju, ja darba meklētājs pārtraucis strādāt ilgāk nekā pirms astoņiem gadiem, tad viņa iepriekšējā nodarbinātība netiek uzskatīta par darba pieredzi.
Nedaudz vairāk nekā divas piektdaļas (41,8%) darba meklētāju kā būtiskāko bezdarba iemeslu minēja dažādus personīgos vai ģimenes apstākļus - šo iemeslu kā galveno uzrādīja 43,1% sieviešu un 40,7% vīriešu. Kā otrs svarīgākais iemesls norādīts atbrīvošana no darba sakarā ar darbinieku skaita samazināšanu (30,9% no darba meklētāju kopskaita) – to norādīja trešdaļa (33,2%) sieviešu un 29% vīriešu. Trešo lielāko grupu (8,4%) veido darba meklētāji, kuriem saskaņā ar darba līgumu, darbs bija paredzēts uz noteiktu laiku (7,7% vīriešu un 9,3% sieviešu – darba meklētāju).
Ekonomiski neaktīvie iedzīvotāji
Bez nodarbinātajiem un darba meklētājiem ir daļa iedzīvotāju, kas netiek uzskatīti par darbaspēku - tie ir ekonomiski neaktīvi. 2007.gada 4.ceturksnī ekonomiski neaktīvi bija 590,6 tūkst. cilvēku, un, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu (2006.gada 4.ceturksnī rādītājs bija 636,4 tūkst.), to skaits ir samazinājies par 7,2%.
Īpaša uzmanība šajā grupā jāpievērš personām, kas ir potenciālie darba meklētāji, bet kuri ir zaudējuši cerības atrast darbu vai arī nezina, kur un kā to meklēt. Apsekojuma rezultāti liecina, ka 2007.gada 4.ceturksnī valstī tādu cilvēku, kas ir zaudējuši cerības atrast darbu, bija 12,6 tūkst., tas ir 2,1 % no ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju skaita. To skaits, salīdzinot ar 2006.gada 4.ceturksni, ir samazinājies par 18,3 tūkst.
2007.gada 4.ceturksnī nedaudz vairāk nekā divas piektdaļas (42,5%) no ekonomiski neaktīvajām personām veidoja pensionāri, katrs trešais (30,5%) bija skolnieks vai students, kas mācījās pa dienu un pārskata nedēļā nestrādāja, katrs divpadsmitais (8,3%) bija ilgstoši slimojošs iedzīvotājs vai invalīds, katrs četrpadsmitais (7,3%) ekonomiski neaktīvais iedzīvotājs sevi uzskatīja par mājsaimnieku/-ci.