Pērn valsts iestāžu un uzņēmumu vadītāji saņēmuši ievērojumus algas pielikumus, savukārt deputāti un ministri bijuši aktīvi nekustamo īpašumu tirgū.
Līdz 1.aprīlim valsts amatpersonām Valsts ieņēmumu dienestā (VID) bija jāiesniedz ienākumu deklarācijas. Db apkopoja informāciju par augstāko amatpersonu ienākumiem, uzkrājumiem un darījumiem.
Lai gan ne visu amatpersonu deklarācijas jau pieejamas VID publiskojamo datu bāzē, starp to valsts iestāžu un uzņēmumu vadītājiem, kuru deklarētie ienākumi jau ievadīti elektroniskā formā, lielāko algu saņēmis SIA Lattelecom valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis, kura alga no 2007. gada sākuma līdz amata atstāšanai 13. decembrī veidoja 163,2 tūkst. Ls. Otro lielāko algu saņēmis Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs - 120 tūkst. Ls, bet šīs pašas iestādes valdes priekšsēdētājs Māris Kālis saņēmis 112,1 tūkst. Ls atalgojumu.
Dāsni algas pielikumi
Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis Db informēja, ka šīs iestādes valdei un citiem darbiniekiem atalgojumu nosaka tās padome. Arī Lattelecom vadības atalgojumu apstiprina uzņēmuma padome, Db informēja kompānijas pārstāvis Deniss Kolosovs.
I.Rimšēviča atalgojums pērn salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielināts par 24%, M.Kāļa alga augusi par 36%, savukārt VAS Latvijas Valsts meži valdes priekšsēdētāja Roberta Strīpnieka darba samaksa augusi par 70%. Arī VAS Latvijas Dzelzceļš vadītāja Uģa Magoņa atalgojums pieaudzis par 70%, VAS Latvenergo valdes priekšsēdētājs ticis atalgots par 38% dāsnāk, bet Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Aleksejs Loskutovs pagājušajā gadā saņēmis par 64% vairāk nekā 2006. gadā.
Pārdod īpašumus
Starp ministriem lielākie naudas uzkrājumi ir satiksmes ministram Aināram Šleseram - 868,4 tūkst. Ls - un tieslietu ministram Gaidim Bērziņam - 288,5 tūkst. Ls. Bet Saeimas deputāts Aigars Štokenbergs uzkrājis 775 tūkst. Ls, savukārt Einars Repše - 45.6 tūkst. Ls. Jāpiebilst, ka pēdējā parādsaistības veido 956 tūkst. Ls. Starp valdības locekļiem ienesīgākais 2007. gads bija kultūras ministrei Helēnai Demakovai, kura deklarējusi 271 154 Ls ienākumus. Viņas īpašumus un ienākumus papildinājis mātes atstātais mantojums - nekustamie īpašumi un mākslas priekšmeti, kā arī nekustamā īpašuma pārdošana par 225 tūkst. EUR.
Savukārt G.Bērziņa ienākumi pērn bijuši 228,8 tūkst. Ls, kas radušies, pārdodot nekustamos īpašumus - par 21,1 tūkst. Ls - Jānim Alikam un par 161,7 tūkst. Ls - kompānijai AS Strēlnieku nams . Deklarācijā norādīts, ka J.Alikam līdz šī gada jūnijam jānomaksā atlikusī daļa 24 tūkst. Ls, bet Strēlnieku namam 270 tūkst. Ls jānomaksā līdz 2017. gadam. Jāpiebilst, ka G.Bērziņš ir starp Strēlnieku nama īpašniekiem. Tāpat algu viņam pērn maksājusi Latvijas Universitāte, Biznesa augstskola Turība, Maksātnespējas administrācija un Privatizācijas aģentūra.
Starp trīs lielākos ienākumus guvušajiem ministriem ir arī A.Šlesers, kurš pērn nopelnījis 75,8 tūkst. Ls. Pagājušajā gadā viņš par 1,99 milj. Ls palielinājis SIA Avadel pamatkapitālu. Šī uzņēmuma iepriekšējais nosaukums bija SIA Ulmaņgatves centrs.
Arī Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis pērn pārdevis nekustamo īpašumu, darījuma rezultātā nopelnot 370 tūkst. EUR. Kopumā viņa ienākumi pērn mērāmi 302 tūkst. Ls, tādējādi kļūstot par pelnošāko no deputātiem, kuru amatpersonu deklarācijas pieejamas VID datu bāzē. K.Šadurskis 2007. gadā arī laimējis 700 Ls Latvijas Televīzijas labdarības spēlē, deklarācijā norādījis deputāts.
Deputāta Valda Ģīļa ienākumi pērn bija 227 tūkst. Ls. 257 tūkst. EUR viņš saņēmis no SIA Spinders, norādot, ka maksājums veikts saskaņā ar priekšlīgumu.
Saeimas deputāts un komponists Raimonds Pauls pērn nopelnījis 191,5 Ls, no kuriem lielākā daļa bijušas autoratlīdzības. Bet deputāta Imanta Valera ienākumi pērn bija 93,1 tūkst. Ls. Dēls viņam uzdāvinājis 60 tūkst. Ls, ko, spriežot pēc deklarācijas, deputāts izmantojis mājas būvniecībai.
Kompensē izdevumus
Saeimas deputāti aktīvi izmantojuši arī iespējas saņemt kompensācijas par izdevumiem, kas radušies pildot deputāta pienākumus. Starp aptuveni 70 deputātiem, kuru deklarācijas pašlaik ir pieejamas VID datu bāzē vai tikušas aprakstītas publiskajā telpā, lielāko kompensāciju saņēmis Jānis Lagzdiņš - 9881 Ls, Valērijs Buhvalovs - 9618 Ls un Aleksandrs Golubovs - 9558 Ls. Abu pēdējo deputātu saņemtās kompensācijas pārsniedz pusi no viņu deputāta algas.
Ienesīgs amats pērn bijis arī valsts sekretāra krēsls, jo šīs amatpersonas pelnījušas pat divas un trīs reizes vairāk nekā ministri. Piemēram, Finanšu ministrijas valsts sekretāres Irēnas Krūmanes alga pērn bija 76,9 tūkst. Ls, bet finanšu ministrs Atis Slakteris 2007. gadā nopelnīja 23,3 tūkst. Ls, bet Zemkopības ministrijas valsts sekretāres Daces Lucauas alga pagājušajā gadā bija 57,5 Ls, bet zemkopības ministrs Mārtiņš Roze nopelnīja 29,2 tūkst. Ls.