Valdība un starptautiskie aizdevēji ir runājuši par iespējām atlikt atsevišķus aizdevuma maksājumus, jo pašlaik Valsts kasē līdzekļu pietiek.
Tomēr, ja aizdevēji pārtrauks aizdevuma programmu, problēmas Latvijai radīsies tieši finanšu tirgus reakcijas dēļ, kas savukārt iespaids arī reālo ekonomiku, norāda premjerministrs Valdis Dombrovskis.
Pašlaik līdzekļu Valsts kasē ir pietiekami, tādēļ sarunās ar aizdevējiem ir runāts arī par maksājumu grafika pārskatīšanu, atliekot dažus no tiem vai arī aizdevuma daļas piesaistot, nevis kā kredītus, bet gan kā kredītlīnijas.
Atsevišķu partiju darbā arvien vairāk dominē īstermiņa motīvi un bažas par saviem zemajiem reitingiem, uzskata V.Dombrovskis. Viņš atkārtoti norādīja uz Ukrainas piemēru, kad priekšvēlēšanu laikā politiķi sāka nodarboties ar populistiskiem solījumiem. Tādēļ Starptautiskais Valūtas fonds apturēja aizdevuma programmu, kas savukārt izraisīja lielu nestabilitāti finanšu tirgos, haosu ekonomikā un pasliktināja ekonomikas attīstību.
«Es ceru, ka politiskajām partijām pietiks veselā saprāta valsti negrūst atpakaļ haosā,» sacīja V.Dombrovskis.
Viņš atzīst, ka PVN samazināšana tūrismam nav neiespējama, tomēr tā ir rūpīgi jāanalizē. Starptautisko aizdevēju viedoklis šajā jautājumā nav pozitīvs, tomēr tas arī nav kategoriski noraidošs. «Tomēr ja šādi priekšlikumi sāks nākt viens aiz otra, tad mēs ļoti ātri atkal nonāksim finansiālās nestabilitātes situācijā, kad starptautiskā aizdevuma programma tiek pārtraukta,» skaidroja premjers.
Attiecībā uz to, kādā veidā Latviju uztver starptautiskie finanšu tirgi, redzams, ka iepriekšējās valdības krišanas laikā bija vērojama liela «nervozitāte». Tās pīķis bija saistīts ar Parex bankas pārņemšanu.
Kopš tā laika situācija ir pakāpeniski stabilizējusies, kaut gan skaidri redzams, ka neskaidrības ap pērnā gada budžeta grozījumu pieņemšanu jūnijā un šī gada budžeta pieņemšanu ir negatīvi ietekmējušas finanšu tirgu uztveri par Latviju.