Līdz ar bruņoto konfliktu saasināšanos Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos Eiropu appludina imigrantu straumes, bet Latvija šajā ziņā izvēlas strausa politiku.
Pastāvošā režīma gāšana Tunisijā un karadarbības sākšanās Lībijā ir radījusi jaunas bēgļu straumes, kas par savu mērķi lielākoties izvēlas Eiropu. Ja Eiropas dienvidos īsti nezina kā tikt ar to galā, tad Eiropas ziemeļos – Latvijā - uzskata, ka tai šī problēma ies secen sliktās ekonomiskās situācijas, drēgnā klimata un šeit dzīvojošo neiecietības dēļ, raksta biznesa žurnāls LD.
Eiropas Komisijas informācija liecina, ka legāli ES uz dzīvi ir apmetušies aptuveni 18,5 miljoni imigrantu no valstīm ārpus savienības bloka, veidojot 4% no kopējā iedzīvotāju skaita. Savukārt kādā citā ES dalībvalstī – ne savā dzimtenē – pastāvīgi dzīvo deviņi miljoni ES pilsoņu. Aplēses liecina, ka savienībā ir arī aptuveni 4,5 miljoni nelegālo imigrantu. Vidēji gadā tiek apzināti vismaz 500 tūkstoši nelegālo imigrantu. Savukārt patvēruma meklētāju skaits gadā vidēji ir 200 tūkstoši.
Latvijā iebraukušo skaits ir salīdzinoši neliels. Pēdējos gados Latvijā patvērumu meklē ap 50-60 cilvēku. Turklāt lielākais patvērumu meklētāju skaits ir no NVS valstīm.
Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Andrejs Rjabcevs norāda: «Ja arī pasaulē pēkšņi ļoti strauji mainās situācija un Latvija piedzīvo negaidīti lielu patvēruma meklētāju vilni, tad mūsu patvēruma sistēma ir gatava arī tādiem scenārijiem. PMLP ir gan apmācīti speciālisti, ko nepieciešamības gadījumā var papildus piesaistīt lietu izskatīšanai, gan arī iespējas palielināt patvēruma meklētāju izmitināšanas centra Mucenieki uzņemšanas kapacitāti.»
Savukārt iekšlietu ministres padomnieks migrācijas jautājumos Hosans Abu Meri ir daudz skeptiskāks un uzskata: «Mēs neesam gatavi tam, ka Latvijā varētu ierasties vairāki simti bēgļu.» Latvija vienlaicīgi esot gatava uzņemt ap 50 bēgļu, un lielāks daudzums mūsu valstij nav vienkārši pa spēkam. «Es nezinu, ko mēs darītu, ja šeit ierastos 500 bēgļu,» atzīst Hosans Abu Meri. Viņš cer, ka pašreizējā sliktā ekonomiskā situācija Latvijā vismaz uz vairākiem gadiem bēgļu straumes apturēs. «Diskusija par migrāciju sākas un tā turpināsies, neatkarīgi no tā vai mēs to gribam, vai nē,» piebilst padomnieks, norādot, ka pati dzīve jeb sliktā demogrāfiskā situācija novedīs pie tā.
Visu rakstu lasiet šodien biznesa žurnālā LD.