Pārticība un nabadzība Ķīnā dažkārt novērojama vien pāris kvartālu atstatumā viena no otras. Ķīniešus neizbrīna tas, ka ar pasažieriem pilnu, paplukušu triciklu turpat uz ielas apdzen spožs Ferrari, bet aiz dārga restorāna stūra imigrantu strādnieki ietur lētas maltītes un nosnaužas turpat uz ielas, fotogrāfijās iemūžinot Ķīnas kontrastus, novērojis ziņu aģentūras Reuters fotogrāfs Kims Kiunghūns (Kim Kyung-hoon).
Fotogalerija tapusi Ķīnas galvaspilsētā Pekinā, fotogrāfam sešu mēnešu laikā apmeklējot dažādus «augstākās sabiedrības» pasākumus, piemēram, modes skates, kokteiļballītes, luksusa automašīnu ražotāja rīkotu reklāmas pasākumu, kā arī viesojoties nabadzības skartajās pilsētas daļās. Kā atklāj fotogrāfs, pierunāt pārtikušos ķīniešus fotogrāfam izrādīt savu māju nav bijis viegli.
«Bagātajiem ķīniešiem ir iemesls izvairīties no fotokamerām un intervijām. Valsts jaunais līderis Sji Dzjiņpins (Xi Jinping) aicinājis cilvēkus būt pieticīgākiem, un luksusa precēm valstī piemēroti augsti nodokļi,» raksta fotogrāfs. Piemēram, motociklam Harley Davidson, kas Ķīnā ietilspt luksusa preču sarakstā, piemērotie nodokļi nereti sasniedz paša motocikla cenu. Tāpat pēdējā laikā bagāto ķīniešu naudas tērēšanas paradumi piesaistījuši blogotāju interesi.
Galu galā kādā modes pasākumā satikta ģimene piekrita fotosesijai ar noteikumu, ka fotogrāfijas netiks attēlots nekas, kas izceļ viņu pārticību.
Pārtikušos un nabadzīgo rajonus Pekinas austrumu daļā šķir vien 30 – 40 minūšu ilgs brauciens ar velosipēdu. Bagāto rajonā redzamas Lamborghini, Ferrari, Porsche automašīnas, kā arī pasaulē labi zināmu dizaineru zīmolu apģērbs. Savukārt nabadzīgie pārtikušo rajonā parasti ierodas, lai strādātu būvniecības, māju uzkopšanas nozarēs un citus līdzīgas «kategorijas» darbus, bet pēc darba dienas atgriežas savos nelielajos, parasti īrētajos mājokļos.
Kāda imigrantu ģimene apmetusies piecus kvadrātmetrus lielā istabā, un dzīvesvietā nav nedz tualetes, nedz vannas istabas. Šis ir vidēja izmēra mājoklis imigrantu ģimenei, un tā īres maksa ir aptuveni 400 juaņas jeb 65 ASV dolāri mēnesī.
Ķīnā dzīvo 2,7 miljoni cilvēku, kuru bagātība sasniedz vismaz miljonu ASV dolāru, kā arī 251 miljardieris. Aptuveni 12% ķīniešu ienākumi dienā nepārsniedz 1,25 ASV dolārus, liecina Apvienoto Nāciju organizācijas dati.
Lai aplūkotu kontrastus fotogrāfijās, skatieties galeriju augstāk!
#1/34
Iepretim izdemolētai bijušai dzīvojamai ēkai tiek tirgoti grozi. Šī rajona vietā drīzumā plāno uzcelt debesskrāpjus.
#2/34
Luksusa zīmolu veikals Pekinas pārtikušajā daļā. Ķīnas patērētāji nopērk vienu ceturtdaļu no visām luksusa precēm, kas tiek pārdotas pasaulē. Tādējādi ķīnieši kļuvuši par nāciju, kas pasaulē visvairāk patērē premium klases produktus.
#3/34
Iepirkšanās rajons imigrantu apdzīvotajā pilsētas daļā. Divu desmitgažu garumā Ķīnas valstsvīri ir veiksmīgi ignorējuši imigrantu mājokļu problēmu, raksta Reuters. Lai arī pēdējo gadu laikā nabadzīgo skaits valstī sarucis, vēl aizvien vairāk nekā 1,3 miljardi ķīniešu dienā nopelna mazāk par 1,25 ASV dolāriem.
#5/34
Intīmpreču veikala pārdevēja dzīvo Pekinas imigrantu rajonā. Liela daļa nabadzīgo ikdienā dodas uz darbu bagātnieku un pārtikušo ķīniešu apdzīvotajā Pekinas daļā, kur strādā zemas kvalifikācijas darbus.
#6/34
Bagāto izklaides - Ming Dynasty City Wall Relics Park tiek gaidīts modes šova sākums. Viesi malko šampanieti.
#7/34
Izklaides nabadzīgo ķīniešu rajonā - kāršu spēle uz ielas laternu apgaismojumā.
#10/34
Ķīniete ar klēpja sunīti grāmatu veikalā Pekinas lidostā. Lielākajās Ķīnas pilsētās - Šanhajā, Pekinā un Kantonā (Guandžou) - pārtikušo skaits pieaug. Bagātnieki par modes aksusāriem nereti izmanto nelielus mājdzīvniekus, sevišķi klēpja sunīšus. Nereti arī mīluļi tiek ietērpti dizaineru tērpos.
#12/34
Visa ķermeņa masāža ilgst aptuveni pusotru stundu un maksā 2,3 tūkstošus RMB jeb 375 ASV dolārus.
#15/34
Sabiedriskā tualete daļēji izdemolētā ēkā, kas drīz vien tiks nojaukta. Tās vietā paredzēts uzbūvēt debesskrāpjus. Ķīnas valdība uzsākusi "urbanizācijas" kursu, kura ietvaros tiek "noslaucīti" lēti, bet pārpildīti rajoni. Piecu kvadrātmetru istabu bez ērtībām šādā rajonā iespējams izīrēt par aptuveni 60 ASV dolāriem mēnesī.
#17/34
Lauksaimniecības nozarē strādājošas sievietes kāja. Fotogrāfija uzņemta aptuveni 80 km attālumā no galvaspilsētas.
#18/34
Veikaliņš Pekinas pārtikušā rajonā. Tajā nopērkami rietumvalstu zīmolu apģērbi.
#21/34
Cilvēki imigrantu rajonā dodas garām ielu pārdevējai, kas tirgo apģērbus.
#26/34
Maltīte restorānā, kurā pusdienot var atļauties ķīnieši no "bagātnieku rajona".
#28/34
Porsche pie tirdzniecības centra. Luksusa klases automašīnas Pekinā nav nekas neparasts.
#33/34
Ģimene Pekinā. Žao Kiangam (Zhao Qiang) pieder privāta kompānija. Viņa ģimene dzīvo 117 m2 plašā dzīvoklī, kura pašreizējā tirgus vērtība ir apmēram 500 tūkst. ASV dolāru.