Latviešu uzņēmēji saistīti ar vērienīgiem ieprikumu darījumiem Ukrainā un jau kopš 2008. gada, kad somāliešu pirāti uzbruka kravas kuģim Faina, ir nonākuši starptautisku izmeklētāju redzeslokā, vēsta bne.eu.
Kad 2008. gadā somāliešu pirāti nolaupīja tirdzniecības kuģi Faina, bažas sagādāja ne tikai kuģa apkalpes nozušana, bet arī uz kuģa atrastā krava – smagā munīcija un ieroči. Par kuģa galamērķi tika norādīta Mombasa, tomēr somāliešu pirāti, kā arī ASV amatpersonas norādīja, ka patiesais kravas kuģa galamērķis bija Dienvidsudāna.
Kravas kuģis Faina piederēja anonīmai Panamas kompānijai Waterlux AG, kam ir saistība ar diviem citiem Panamā reģistrētiem uzņēmumiem – Systemo AG un Cascado AG. Divi minētie uzņēmumi pieder latviešiem Ērikam Vanaģelim un Stenam Gorinam.
Saskaņā ar izmeklēšanā atklāto, Ē. Vanaģels un S. Gorins, kā arī viņu kolēģi Juris Vitmanis, Elmārs Zaļlapa un Inta Bildere pārvalda plašu kompāniju tīklu. Latviešiem piederošajiem uzņēmumiem ir ievērojamas saistības ar Ukrainu, sākot no iereroču eksporta, beidzot ar dažādu iekārtu importu.
Ē. Vanaģels un S. Gorina vadītie uzņēmumi martā uzvarēja Ukrainā izsludinātā konkursā, lai piegādātu iekārtas naftas ieguvei 400 miljonu ASV dolāru vērtībā. Izmeklēšanas gaitā atklājās, ka konkurss par šo iepirkumu faktiski nenotika – visi uzņēmumi, kas pieteicās, ir reģistrēti uz Ē. Vanaģeļa, S. Gorina vai I. Bilderes vārda.
Latvijas uzņēmēju grupa ir politiski bezpartejiska, un tā arī iepriekš ir slēgusi vienošanās ar iepriekšējo Ukrainas administrāciju.
2010. gadā Ukrainā tika uzsākta izmeklēšana par medikamentu iepirkumiem. Izrādījās, ka 40 miljonus ASV dolāru vērtais vakcīnu un medicīnas aprīkojuma iepirkums tika veikts no tā paša «latviešu tīkla».
Ē. Vanaģeļa loma šajos iepirkumos ir izgaismojusies tikai nesen, vietējiem medijiem uzzinot arvien vairāk par «latviešu kliķes» saistību ar tagadējām un iepriekšējām pārvaldībām, vēsta bne.eu. Pierādījumi liecina, ka Ē. Vanaģels, S. Gorins un E. Zaļlapa ir saistīti ar kompānijām visā pasaulē. «Latviešu kliķei» esot saistība ar uzņēmumiem Īrijā, Apvienotajā Karalistē, Jaunzēlandē un Panamā.
Izrādās, ka reāli eksistē divi Ē. Vanaģeļi – abi ir reģistrējušies vienā adresē Rīgā. Viens no tiem ir 44 gadus vecs uzņēmējs, savukārt otrs ir Ē. Vanaģelis ir 72 gadus vecais tēvs. Kā noskaidroja bne.eu, neviens no Ē. Vanaģeļiem nedzīvo norādītajā adresē.
Viena no saistītajām personām, J. Vitmanis, līdz 2006. gadam Parex bankā pildīja klienta menedžera pienākumus, medijam apstiprināja bankā.