Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) varēs noformēt administratīvā pārkāpuma protokolus un piemērot sodus par administratīvajiem pārkāpumiem publisko iepirkumu jomā, paredz šodien valdības komitejā atbalstītie grozījumi vairākos likumprojektos.
Attiecīgie grozījumi plānoti Publisko iepirkumu likumā, Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā un Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā.
Paredzēts, ka no 2013.gada 1.aprīļa IUB kompetencē būs likumā noteiktajos gadījumos noformēt administratīvā pārkāpuma protokolus un piemērot sodus par administratīvajiem pārkāpumiem publisko iepirkumu jomā.
Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likuma un Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likuma ietvaros IUB juridisko statusu, tiesības un pienākumus nosaka Publisko iepirkumu likums, līdz ar to IUB funkciju papildinājums no minētajiem likumiem ir veicams tikai Publisko iepirkumu likumā.
Ar grozījumiem Publisko iepirkumu likumā tiek paplašinātas IUB funkcijas, kuru īstenošana veicinās sabiedrības uzticamību publisko iepirkumu procesam un publisko iepirkumu procesā iesaistīto iestāžu un atbildīgo personu godprātībai, tādējādi novēršot kļūdas, paviršību, negodprātību un bezatbildību atbildīgo personu rīcībā publisko iepirkumu organizēšanā.
Valdības komiteja šodien nolēma pamatā atbalstīt grozījumus likumos, taču līdz izskatīšanai valdībā tie vēl jāsaskaņo ar Tieslietu ministriju (TM) un Valsts kanceleju, kā arī nepieciešamības gadījumā jāsasauc saskaņošanas sanāksme.
Premjers Valdis Dombrovskis (V) vēlējās zināt, kāpēc par iepirkumu veikšanu atbildīgajām amatpersonām paredzētie sodi ir zemāki nekā vispārējos aktos noteiktie.
Saskaņā ar Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumu sodi var būt brīdinājums, naudas sods 50-500 latu apmērā vai aizliegums ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz diviem gadiem. FM pārstāvis Mārtiņš Brencis skaidroja, ka likumu grozījumu saskaņošanas gaita neviens nav norādījis uz to, ka sodi varētu būt pārāk zemi, bet gan gluži pretēji - tika pausts viedoklis, ka tie ir pārāk augsti. Kā norādīja Brencis, sodu noteikšanā ņemts vērā, ka tie tiks piemēroti fiziskai personai. Ja praksē pierādīsies, ka tie ir par zemu, tos varēs pārskatīt.
Sodus paredzēts piemērot par pārkāpumiem, kas saistīti ar prettiesiska līguma noslēgšanu, interešu konflikta normu neievērošanu, izslēgšanas vai atlases prasību neievērošanu, kā arī pārkāpumiem, kas saistīti ar dokumentu pieejamības nodrošināšanu un informēšanu.
Paredzēts, ka pie administratīvās atbildības varēs saukt katru personu, kura noslēgusi līgumu, izņemot piegādātājus, iepirkuma vai koncesijas procedūras komisijas priekšsēdētāju, komisijas locekli vai ekspertu, personu, kas atbalstījusiattiecīgo lēmumu, atbildīgo personu.
Tiek rosināts, ka par prettiesiska līguma slēgšanu katrai personai, kura pasūtītāja, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja, publiskā partnera vai tā pārstāvja vārdā ir noslēgusi iepirkuma līgumu, vispārīgo vienošanos, partnerības iepirkuma līgumu vai koncesijas līgumu, varēs uzlikt sodu 50-500 latu apmērā. Par atkārtotu šādu pārkāpumu gada laikā vai ja noslēgtā līguma summa ir 100 000 latu vai lielāka, varēs uzlikt naudas sodu 250-500 latu apmērā, atņemot uz laiku līdz diviem gadiem tiesības ieņemt amatu, kurā veicamas ar iepirkumiem saistītās darbības.
Par interešu konflikta novēršanas prasību neievērošanu atkarībā no pārkāpuma sods varēs būt brīdinājums komisijas vadītājam vai naudas sods 50-250 latu apmērā.
Par kandidātu un pretendentu izslēgšanas noteikumu un noteikto prasību kandidātiem un pretendentiem neievērošanu varēs uzlikt naudas sodu 50-250 latu apmērā.
Par līguma noslēgšanu, tajā neiekļaujot iepirkuma vai koncesijas procedūras dokumentos noteiktās prasības un noteikumus attiecībā uz piegādēm, pakalpojumiem vai būvdarbiem vai iekļaujot atšķirīgus noteikumus, ja šāda iespēja nav paredzēta iepirkuma vai koncesijas procedūras dokumentos, varēs uzlikt naudas sodu 50-500 latu apmērā. Tāds pats sods paredzēts par līguma noslēgšanu, neievērojot noteikto nogaidīšanas termiņu, neievērojot noteiktos grozīšanas noteikumus, neievērojot noteiktos aizliegumus slēgt līgumu.
Bargāks sods paredzēts par atkārtotu šo pārkāpumu izdarīšanu vai gadījumos, ja līgumcena ir 100 000 latu un lielāka.
Par noteikto dokumentu pieejamības, informācijas sniegšanas un informācijas aizsardzības noteikumu neievērošanu savukārt varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu 50-250 latu apmērā.
Par precīziem formulējumiem, kā arī to, kura iestāde varēs piemērot sodu, kas paredz aizliegumu ieņemt noteiktu amatu, gan vēl būs jāvienojas FM un TM.
Savukārt Ekonomikas ministrijai šodienas sēdē uzdots atsevišķi iesniegt grozījumus, kas veicinās godīgu konkurenci. Proti, Konkurences padome esot vairākkārt saskārusies ar situāciju, kad pretendenti manipulē ar saviem piedāvājumiem un savstarpēji saistītas juridiskas personas, kas būtu uzskatāmas par vienu tirgus dalībnieku, iesniedz atšķirīgus piedāvājumus. Ministrija rosināja papildināt likumu ar pienākumu pretendentiem iesniegt apliecinājumu, ka piedāvājums izstrādāts un iesniegts neatkarīgi, kā arī norādīt iesaistītas personas un paredzēt atbildību par nepatiesa apliecinājuma iesniegšanu.
FM valdībai iesniegtajos dokumentos norāda, ka pagājušajā nedēļā valdības sēdē atbalstīts valsts budžeta prioritārais pasākums 2013.-2015.gadam, kas paredz finansējumu administratīvo pārkāpumu un sodu piemērošanas funkciju izpildes nodrošināšanai. 2013.gadā tas paredzēts 154 883 latu apmērā, 2014.gadā - 218 026 latu apmērā, 2015.gadā - 210 536 latu apmērā. Veicamie sagatavošanās darbi ietver telpu remontu un aprīkošanu, iekšējo tiesību aktu izstrādi, darbinieku atlasi.
Darbinieku skaitu paredzēts palielināt pakāpeniski.